سرمازدگی اردیبهشت در مرکزی ۷۰ هزار تن محصولات باغی را نابود کرد

سرمازدگی اردیبهشت در مرکزی ۷۰ هزار تن محصولات باغی را نابود کرد

اراک- مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: برمبنای ارزیابی انجام شده، سرمازدگی اردیبهشت ماه جاری در استان مرکزی ۷۰ هزار تن محصولات باغی را نابود کرده است.

علی اصغر زارعی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برآورد خسارت وارد شده ناشی از سرمازدگی بهار امسال به باغات استان مرکزی بیش از سه هزار میلیارد ریال است و بیشترین خسارت‌ها به باغات شهرستان‌های شازند، زرندیه و خنداب وارد شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: حدود نیمی از محصولات باغی استان مرکزی در سرمازدگی اخیر از بین رفت و بیشترین آسیب نیز به باغات پسته، انگور و هلو وارد شده است.

وی بیان کرد: طبق بررسی صورت گرفته، بیش از ۳۰ هزار هکتار باغ در استان مرکزی به سبب سرمازدگی اخیر دچار خسارت شده و ۹۰ درصد این باغات تحت پوشش بیمه کشاورزی نبوده اند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در بخش دیگر سخنان خود خاطرنشان ساخت: در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ هکتار فضای گلخانه‌ای در استان مرکزی وجود دارد و توسعه فضای گلخانه‌ای مدنظر سازمان جهاد کشاورزی استان است، چراکه در این روش کشت، مصرف آب یک دهم و خروجی تولید نسبت به دیگر اراضی ده برابر است.

گفتنی است، ۶۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی زیر کشت محصولات باغی و ۳۲۳ هزار هکتار نیز زیر کشت محصولات زراعی قرار دارد.