۱۴۲۰ مورد پایش از محل های دفع زباله چهارمحال و بختیاری انجام شد

۱۴۲۰ مورد پایش از محل های دفع زباله چهارمحال و بختیاری انجام شد

شهرکرد- مدیرکل حفاظت محیط زست چهارمحال و بختیاری گفت: یک هزار و ۴۲۰ مورد پایش از محل های دفع زباله استان چهارمحال و بختیاری انجام شد.

شهرام احمدی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار و ۴۲۰ مورد پایش از محل دفن زباله در استان صورت گرفته است، تاکید کرد: نظارت در زمینه پایش پسماندها در استان در سال گذشته به صورت میانگین ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ افزایش داشته است.

احمدی تصریح کرد: مهم‌ترین راهکار برای مدیریت پسماند، تولید کمتر زباله و پرهیز از مصرف گرایی است که متأسفانه چندین دهه است در کشور استفاده از ظروف پلاستیکی گسترش یافته است.

وی تاکید کرد: بایستی در خانواده فرهنگ تفکیک زباله از مبدا نهادینه شود تا بتوان بازیافت زباله را انجام داد.

احمدی گفت: آموزش اساس و زیرساخت برای رسیدن به فرهنگ‌سازی است و امسال این امر به صورت اصولی توسط حفاظت محیط زیست استان در مهدهای کودک، دانشگاه، دهیاران و … در دستور کار قرار دارد.

وی در خصوص ریختن زباله در دشت بهرام آباد شهرستان شهرکرد، اظهار داشت: براساس ماده هفت قانون مدیریت پسماند، مدیریت اجرایی پسماندهای عادی در شهرها به عهده شهرداری‌ها، در روستاها به عهده دهیاری و خارج از حریم شهر و روستاها به عهده بخشداران است و حفاظت محیط زیست نیز به عنوان یک دستگاه نظارتی بر اجرای صحیح قانون نظارت دارد.

وی افزود: هر زمان این امر به درستی انجام نشود حفاظت محیط زیست اخطاریه‌ای در مهلت مشخص صادر می‌کند و اگر رفع آلودگی نشود متخلفان به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

احمدی بیان کرد: در زمینه دشت بهرام آباد نیز پیگیری‌های قانونی صورت گرفته و نظارت‌ها تشدید می‌شود.