تمهیدات برای جلوگیری از بروز خطر در رودخانه شهرقدس اندیشیده شد

تمهیدات برای جلوگیری از بروز خطر در رودخانه شهرقدس اندیشیده شد

قدس- شهردار قدس از اجرای تمهیدات برای جلوگیری از بروز خطر در رودخانه شهرقدس با خروج دبی آب بیشتر از سد کرج خبر داد.

مسعود مختاری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرداری قدس به منظور پیشگیری از هرگونه اتفاقی برای شهروندان در حاشیه رودخانه، علاوه بر بستن راه عبور خودروها با استفاده از نوار خطر به شهروندان هشدار داده است تا بیش از اندازه به بستر این رودخانه نزدیک نشوند.

وی با اشاره به اینکه آب جاری شده در رودخانه از پل حاشیه دانشگاه نیز عبور نموده است، بیان داشت: ارتفاع آب در برخی از نقاط به خصوص در بخش معادن به حدود ۶۰ متر می‌رسد و این می‌تواند خطری بالقوه برای کسانی باشد که به این مسیر نزدیک می‌شوند چرا که با توجه به اینکه حاشیه رودخانه دارای دیواره‌های بلندی است که بر اثر خاکبرداری در طی سال‌ها ایجاد شده است راه نجات برای کسانی که در این مسیل دچار حادثه شوند دشوار خواهد بود.

مختاری تصریح کرد: همچنین با توجه به خشک و سست بودن حاشیه رودخانه در برخی از نقاط شهر، عبور جریان آب ممکن است ریزش و رانش را به همراه داشته باشد که این را می‌توان از ترک‌هایی که در حاشیه رودخانه پس از گذر آب ایجاد شده است دریافت.

شهردار قدس در ادامه خاطرنشان کرد: رودخانه آیرین در همه مسیل‌ها در دو ماه گذشته کاملاً بازگشایی و پاکسازی شده است و جریان آب تا رسیدن به آن سوی جاده منتهی به شهریار و باباسلمان هیچ گونه گرفتگی و امکان ایجاد بروز سیلاب را ندارد، اما ممکن است در برخی از نقاط با همراه شدن بافت خاک حاشیه رودخانه، برخی نقاط دچار ریزش شوند که با دقت و به طور روزانه این مسیرها به صورت کامل رصد می‌گردد و اگر جایی نیاز به ایجاد خاکریز و یا خاکبرداری باشد با سرعت انجام می‌شود و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

وی همچنین در ادامه گفت: وجود این حجم از آب می‌تواند دارای آثار و برکات بسیاری در سطح شهر قدس باشد و حجم جریان آب عبوری از سطح شهر می‌تواند فرصت بی‌بدیل و تکرار نشدنی را برای توسعه فضای سبز شهری، جنگل‌کاری و ارتقا سرانه فضای سبز ایجاد نماید و با توجه به اینکه یکی از ارکان اصلی ایجاد شهری سبز وجود آب می‌باشد، در برنامه‌های شهرداری قدس توسعه سریع و همه جانبه فضاهای سبز شهری با استفاده از درخت کاری در دستور کار قرار داده ایم.

مختاری افزود: اولویت توسعه فضای سبز به فضای حاشیه رودخانه اختصاص داده شده است، چرا که بافت خاک در مرور زمان در مجاورت با آب سست می‌شود و اگر درخت کاری صورت نگیرد ممکن است پدیده‌های طبیعی غیر مترقبه ای شهر را تهدید نماید.
مختاری در ادامه بیان داشت: لذا باید با استحکام بخشیدن به اراضی حاشیه رودخانه، علاوه بر ایجاد یک حریم رودخانه ایمن، می‌توان توسعه فضاهای سبز شهری را نیز تسریع نمود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: هم اکنون یک پروژه ۱۶ هکتاری و یک پروژه ۲۰ هکتاری جنگل کاری در حاشیه رودخانه شهر قدس در حال انجام است که تلاش شده است علاوه بر اجرای درختکاری انبوه، برخی ویژگی‌های بیولوژیکی و درختان سازگار با زیست بوم منطقه و همچنین ایجاد فرصت‌هایی برای بهره وری بیشتر فضای سبز از طریق استفاده از گیاهان دارای محصول، به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.