ادامه بارش های همرفتی در ۲۱ نقطه سیستان و بلوچستان

ادامه بارش های همرفتی در ۲۱ نقطه سیستان و بلوچستان

زاهدان - مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در شبانه روز گذشته بارش های همرفتی بخش هایی از استان را فرا گرفت به طوری که از ۲۱ ایستگاه هواشناسی و بارانسجی استان گزارش بارندگی دریافت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: بیشینه این بارش‌ها در شهرستان سرباز رخ داد به طوری که در ایستگاه بارانسنجی «کجدر» این شهرستان ۳۱ میلی متر باران ثبت شد.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ادارات هواشناسی سطح سیستان و بلوچستان تا ظهر امروز از ۲۱ ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی شهرستان‌های سرباز، نیکشهر، دلگان، بزمان، ایرانشهر، سراوان و خاش گزارش بارندگی دریافت شده که بارش‌های هفت ایستگاه بین ۱۰ تا ۳۱ میلی متر بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در شبانه روز گذشته میزان بارش‌های مهبان نیشکهر ۱۷، کارواندر خاش ۱۵، شهر سراوان ۱۰.۲ و چاه شور دلگان ۱۰ میلی متر بوده است.

حیدری با اشاره به اینکه سامانه بارشی فعال در استان همرفتی است، گفت: از ویژگی‌های بارش‌های همرفتی می‌توان به ریزش‌های رگباری و پراکنده خفیف تا شدید طی بازه زمانی کوتاه در موقعیت مکانی کوچک اشاره کرد که ظرفیت تشکیل سیلاب‌های نقطه‌ای دارد.

وی ادامه داد: تندبادهای شدید، رعد و برق و تگرگ از ویژگی‌های دیگر توده‌های همرفتی است. برای نمونه تندبادهای موقتی ناشی از این توده‌ها طی شبانه روز گذشته در شهرهای نصرت آباد با سرعت ۷۹، مهرستان با سرعت ۷۶ و راسک با سرعت ۶۸ کیلومتر بر ساعت روی داد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از سخنانش در باره وضعیت جوی پیش روی استان گفت: بر اساس خروجی مدل‌های پیش یابی، همچنان تا پنج روز آینده شرایط برای وقوع رگبارهای باران همراه با رعدوبرق، تند باد موقتی و گردوخاک، احتمال تگرگ در نواحی مرکزی و جنوبی استان فراهم است.

حیدری تصریح کرد: از فردا حتی احتمال بارش‌های پراکنده در شهرهای شمال سیستان و بلوچستان نیز وجود دارد اما امروز جمعه تمرکز بارش‌ها در نواحی مرکزی، جنوب شرق و برخی نواحی نیمه جنوبی استان بود. البته به سبب رگباری بودن فعالیت این سامانه، بارش‌های آن به شدت پراکنده و ممکن است به صورت نقطه‌ای منجر به آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن موقتی رودخانه‌ها شود.

وی از کاهش سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان خبر داد و گفت: امروز از شدت وزش این بادها کاسته شده اما مجدد روزهای شنبه و یکشنبه قدری بر سرعت آن افزوده می‌شود که در برخی مناطق منجر به خیزش گردوغبار و کاهش دید افقی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در رابطه با وضعیت جوی سواحل دریای عمان نیز گفت: با تشدید وزش بادهای جنوب شرق تا جنوب غرب دریای عمان تا اواسط وقت شنبه مواج و متلاطم پیش بینی می‌شود.

حیدری تصریح کرد: با وجود مواج شدن دریای عمان توصیه می‌شود دریانوردان جنوب به ویژه قایق‌های سبک جوانب احتیاط را رعایت کنند.