سفر وزرای دولت به خراسان جنوبی / پروژه ریلی استان کلنگ زنی می شود

سفر وزرای دولت به خراسان جنوبی / پروژه ریلی استان کلنگ زنی می شود

بیرجند- استاندار خراسان جنوبی از سفر وزرای راه و شهرسازی، نیرو و ارتباطات به استان خبرداد و گفت: کلنگ قطعه اول پروژه ریلی اتصال مرکز استان به گناباد هفته آینده به زمین زده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدصادق معتمدیان پنج شنبه شب در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیست خشکسالی پیاپی در استان خراسان جنوبی مشکلات اساسی برای مردم در بر داشته است، اظهار کرد: طی سنوات گذشته پروژه‌های بلندمدت، کوتاه مدت و میان مدتی در حوزه مطالبات مردم در خصوص تأمین آب در دستور کار دولت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بر اساس شرایط اقلیمی استان خراسان جنوبی بهترین گزینه جهت اجرا طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری بوده که در بارندگی‌های اخیر نیز تأثیرات خوبی داشته است، افزود: طی سال‌های گذشته دو هزار و ۳۰۰ بند خاکی توسط منابع طبیعی استان ایجاد شده است که ۸۰ میلیون متر مکعب حجم ذخیره آبی دارد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه طی بارش‌های اخیر بندهای استان حدود ۶۰ میلیون متر مکعب آبگیری شده است، گفت: زمان احداث بندها و هزینه‌هایی که در این زمینه انجام گرفته نسبت به سایر روش‌های ذخیره سازی آب بسیار کمتر و نتایج موثرتری دارد.

وی ادامه داد: جهت ساخت بندهای استان کمتر از ۶۰ میلیارد تومان و جهت ساخت سدهای استان بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه طی سنوات گذشته هفت سد با ذخیره حداکثری ۷۰ میلیون متر مکعب در سطح استان خراسان جنوبی ساخته شده است، عنوان کرد: در بارش‌های اخیر حدود ۱۲.۵ میلیون متر مکعب ذخیره سدهای استان بوده است.

معتمدیان با اشاره به اینکه خوشبختانه مجلس و صندوق توسعه ملی در سال جاری اعتبارات بسیار خوبی را برای طرح‌های آبخیزداری تخصیص داده اند، بیان کرد: ۱۶۰ میلیارد ریال برای طرح‌های استان در نظر گرفته شده بود که مشکلات چندانی را برطرف نمی‌کرد لذا با رایزنی‌هایی که در این خصوص انجام شد حدود ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های آبخیزداری استان تخصیص داده شد.

سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی

وی ادامه داد: امیدواریم با اعتباری که در نظر گرفته شده بتوانیم یک میلیون هکتار زمینی که برای طرح‌های آبخیزداری استان پیش بینی شده را تا پایان سال عملیاتی کنیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های دولت در بحث زیرساخت‌ها رسیدگی به وضعیت راه‌ها و جاده‌های استان است، اظهار داشت: با رایزنی‌ها و جلساتی که در هفته جاری با آقای نوبخت انجام شده حدود اواسط هفته آینده وزیر راه و شهرسازی همراه با چند تن از معاونین به استان خراسان جنوبی سفر خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه افتتاح پروژه‌های در حال اجرا، کلنگ زنی پروژه‌های جدید، و باندهای دوم در منطقه دیهوک به فردوس، نهبندان به شوسف و همچنین راه آهن از برنامه‌های سفر وزیر راه و شهرسازی به استان خراسان جنوبی خواهد بود، افزود: کلنگ زنی احداث پروژه اتصال فردوس از طریق خط آنتنی از دیگر برنامه‌های مهم و بزرگ سفر وزیر راه و شهرسازی به استان خواهد بود.

کلنگ زنی قطعه اول شبکه ریلی بیرجند به گناباد

معتمدیان با بیان اینکه یکی از مطالبات جدی استان اتصال بیرجند به شبکه ریلی است که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت خانه در این خصوص قول مساعد داده شده و در مراحل مناقصه است، گفت: در سفر وزیر راه و شهرسازی به استان قطعه اول شبکه ریلی مرکز استان به گناباد به طول ۳۰ کیلومتر کلنگ زنی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طی هفته گذشته ایستگاه راه آهن در بیرجند جانمایی شده و تا چند روز آینده نهایی خواهد شد، عنوان کرد: استان خراسان جنوبی به عنوان چهارمین استان در کشور جشن اختتامیه پروژه‌های مسکن مهر را با حضور وزیر راه و شهرسازی و افتتاح ۷۹۸ واحد مسکن مهر برگزار خواهد کرد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: وزیر راه و شهرسازی طی سفر به استان از جاده بیرجند- قاین نیز بازدید خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بازآفرینی شهری یکی از اولویت‌های جدی در استان است، افزود: ۷۰۰ هکتار بافت فرسوده در شمال استان وجود دارد که با انتصاب معاون عمرانی جدید استانداری طی دو هفته آینده طرح توسعه شمال شهر بیرجند نهایی خواهد شد.

معتمدیان ادامه داد: طی طرح توسعه شمال شهر احداث منازل جدید، زیرساخت‌های آموزشی، درمانگاه‌های تخصصی، پارک‌ها و کتابخانه ها را در این منطقه خواهیم داشت.

اختصاص ۴۵ میلیارد تومان اعتبار جهت استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های ما در استان مباحث مربوط به استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس است، عنوان کرد: متأسفانه هنوز در شهرستان بیرجند به عنوان مرکز استان بخاری‌های نفتی غیر استاندارد در مدارس وجود دارد که امیدواریم به زودی این موضوع برطرف شود.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: ۴۵ میلیارد تومان اعتبار جهت استاندارسازی سیستم‌های گرمایشی سطح استان نیاز بود که خوشبختانه در دو روز گذشته توافق خوبی در این خصوص انجام گرفت و مقرر شد طی دو سال این اعتبار تخصیص داده شود.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم و مورد توجه تقویت نگاه فرصتی به مرزها بوده است، افزود: ظرفیت‌های بالقوه ای در حوزه مرزهای استان وجود دارد که باید نهایت استفاده را از آن داشت.

معتمدیان با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت قانونی فروش سوخت به کشور مقابل طی هفت سال گذشته از مهم‌ترین پتانسیل‌ها در مرز بوده است، گفت: ۱.۵ میلیون لیتر سهمیه ماهیانه استان بوده که گاهی به دلایلی جذب نمی شده و کل مجموع سودی که به حساب مرز نشینان در شعاع بیست کیلومتری رسیده کمتر از سه میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه در اسفند ماه سال گذشته با پیگیری‌های لازم محدودیت‌ها برداشته شده و سهمیه ده میلیون لیتر برای استان در نظر گرفته شد، عنوان کرد: ۶.۵ میلیارد تومان سود مرزنشینان طی اسفندماه سال گذشته بود که توجه خوبی را به استان جلب کرد.

افزایش سهمیه سوخت مرزی استان به ۲۰ میلیون لیتر

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه درخواست ۱۵ میلیون لیتر در فروردین ماه را داشته ایم که اتفاق بسیار خوبی بوده است، بیان داشت: به دنبال این هستیم در اردیبهشت ماه جاری سهمیه استان را به ۲۰ میلیون لیتر افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه از اسفندماه سال گذشته حدود ۶۰۰ تانکر در مرزهای استان تردد داشته‌اند، افزود: افزایش سهمیه سوخت استان علاوه بر عوائد مستقیم به مرزنشینان بخش‌های حمل و نقل استان نیز از این ظرفیت بهره مند خواهند شد.

معتمدیان با اشاره به اینکه تلاش ما بر استمرار و ایجاد زمینه‌های اشتغال در استان است، گفت: استان خراسان جنوبی استانی برخوردار از مواهب الهی است که متأسفانه این مواهب ناشناخته مانده لذا یکی از اولویت‌های ما معرفی این ظرفیت‌ها در سطح کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به خراسان جنوبی سفر خواهد کرد

وی با بیان اینکه طی ملاقات با ریاست مجلس شورای اسلامی گزارشی از وضعیت استان داده شد و رسماً از ایشان دعوت شد به استان سفر کنند و از نزدیک با توانمندی‌های استان آشنا شوند، عنوان کرد: پس از ماه مبارک رمضان رئیس مجلس شورای اسلامی به استان خراسان جنوبی سفر خواهند کرد.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: طی سفر وزیر ارتباطات در بهمن ماه سال ۹۶ به استان مصوباتی انجام شد که طی بررسی‌های انجام شده خوشبختانه بخش قابل توجه‌ای از مصوبات عملیاتی شده و دستور اجرای مابقی مصوبات تا پایان ماه مبارک رمضان از سوی وزارت خانه صادر شده است.

سفر وزیر نیرو و ارتباطات به خراسان جنوبی پس از ماه مبارک رمضان

وی با اشاره به اینکه حضور وزیر ارتباطات را نیز پس از ماه مبارک رمضان به استان خواهیم داشت، بیان کرد: اوایل تیرماه سال جاری نیز وزیر نیرو در استان حضور پیدا خواهد کرد و سند جامع استان که در برگیرنده نیازهای آبی استان است، نهایی خواهد شد.

معتمدیان با بیان اینکه ۷۰۰ میلیون متر مکعب روان آب را در استان داریم که برنامه میان مدت مهار بخش قابل توجه این روان آب‌ها است، اظهار کرد: با توجه به آثار ملی و فاخری که در استان وجود دارد رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز استان خراسان جنوبی را جز سفرهای اولویت دار خود جهت تقویت زیرساخت‌های گردشگری در نظر گرفته اند.