اجرای عملیات سم پاشی درختان کرمان / شهروندان از تردد در معابر در حال سم پاشی خودداری کنند

عملیات سم پاشی درختان شهر کرمان در حال اجراست

کرمان - معاون خدمات شهری شهردار کرمان از شهروندان خواست که در صورت مشاهده عملیات سم پاشی درختان، ضمن رعایت مسائل ایمنی از تردد در این معابر خودداری کنند.

مهدی نیکویی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: همزمان با آغاز فصل بهار و رویش گل و گیاه، شاهد حشرات و آفاتی در گل و گیاه و درختان سطح شهر هستیم.

وی ادامه داد: کارشناسان فضای سبز شهرداری به صورت منظم، روزانه فضاهای سبز سطح شهر را مورد بازدید قرار می‌دهند و در صورت مشاهده تعداد زیاد حشرات برای جلوگیری از خسارات آنها به درختان، مبارزه و ریشه کن کردن آنها اقدام به سم پاشی درختان می‌کنند.

نیکویی یادآور شد: قبل از اینکه مبارزه شیمیایی انجام گیرد، از فصول قبل عملیات‌های مبارزه با حشرات و آفات به طرق مختلفی از جمله هرس، جمع آوری شاخ و برگ‌های ریخته شده پای درختان، شخم زدن و تنظیم عملیات‌های آبیاری انجام می‌شود تا تعداد حشرات کمتر از آستانه خسارت نگه داشته شود.

وی ادامه داد: ولی با توجه به شرایط جوی و اقلیمی گاهی اوقات روش‌های مبارزه غیر شیمیایی جوابگو نیست که در چنین مواقعی نیاز مبرم به سم پاشی و مبارزه شیمیایی است.

نیکویی با تاکید بر اینکه معمولاً عملیات سم پاشی در ساعات اولیه صبح یا بعد از غروب آفتاب و مناسب بودن شرایط جوی از جمله عدم وزش باد و بارندگی انجام می‌شود، افزود: با توجه به حساسیت‌های محیط‌های شهری معمولاً سعی می‌شود، از سموم کم خطرتر یا از روش‌های بیولوژیکی، فیزیکی و مکانیکی استفاده شود.

وی با بیان اینکه طبق روال سال‌های گذشته، به صورت روزانه خیابان‌های مورد نظر برای انجام عملیات سم پاشی از طریق صدا و سیما به مردم اطلاع رسانی خواهد شد؛ از شهروندان خواست در صورتیکه در خیابان‌های نامبرده زندگی می‌کنند، از تردد در ساعات سم پاشی در سطح خیابان خودداری کرده و کولرهای خود را خاموش کنند.

وی گفت: متأسفانه پارک نامناسب خودروها در زیر درختان، باز بودن برخی مغازه‌ها و حضور مردم در خیابان و مشاهده عملیات سم پاشی باعث ایجاد مشکلات و مانع از اجرای سریع این عملیات می‌شود که از شهروندان می‌خواهیم، ضمن رعایت مسائل ایمنی با نیروهای اجرایی شهرداری در این خصوص همکاری‌های لازم را داشته باشند.

نیکویی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به درختان میوه سطح شهر از جمله درختان توت، تاکید کرد: با توجه به انجام عملیات سم پاشی، حتماً قبل از استفاده، نسبت به شستن میوه درختان اقدام شود.