۱۱ طرح در مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در حال انجام است

۱۱ طرح در مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در حال انجام است

ارومیه – رئیس مرکز آرتمیای کشور از اجرای ۱۱ طرح تحقیقاتی، ترویجی و کاربردی در این مرکز طی سالجاری خبرداد.

علی نکویی فرد در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این مرکز با هدف احیا و صیانت از آرتمیا و نیز توسعه صنعت آبزی پروری در حال فعالیت است افزود: هم اکنون ۱۱ طرح تحقیقاتی، ترویجی و کاربردی در بخش‌های مختلف آرتمیا و پرورش ماهی در دست اجرا است.

وی پایش ذخایر شاه میگوی سد ارس، بررسی محیط زیست رودخانه مرزی ارس، تولید سه محصول از آرتمیا، پرورش ماهی در قفس، پرروش آرتمیا در آب‌های غیرمتعارف خوزستان و گلستان به همراه پایش ذخایر آرتمیا در تالاب میقان استان مرکزی این طرح‌ها را شامل می‌شود.

نکویی فرد از عقد قرارداد این مرکز در راستای وارد سیست آرتمیا برای مصرف صنعت آبزی پروری خبر داد و گفت: بر اساس این قرارداد سیست آرتمیای مورد نیاز کشور تحت نظارت این مرکز وارد، فرآوری، بسته و وارد چرخه مصرف خواهد شد.

وی افزود: مرکز تحقیقات آرتمیای کشور یکی از مراکز ۱۱ گانه موسسه‌های تحقیقات علوم شیلات کشور است که در بدنه وزارت جهاد کشاورزی و در راستای تولید، تحقیقات کاربردی خود را انجام می‌دهد و وظیفه اصلی آن بررسی و تحقیق در زمینه آرتمیای دریاچه ارومیه و مناطق ۱۸ گانه آرتمیا در کشور است.

رئیس مرکز آرتمیای کشور تصریح کرد: یکی از مهمترین منابع آبی آذربایجان غربی، دریاچه پشت سد ارس و رودخانه ارس به شمار می‌رود که ذخایر اقتصادی با ارزشی همچون انواع ماهیان و گونه شاه میگوی آب شیرین را در داخل آن می‌توان یافت، که برای حفظ و توسعه این ذخایر، آخرین یافته‌های تحقیقاتی و بایدها و نبایدهای لازم برای توسعه تولید و ذخایر این موجود ارزشمند در استان در نشست‌های تحقیقاتی ارزیابی شده است.