بینایی ماشین، ابزاری برای مبارزه با انواع آفت‌های محصولات کشاورزی

هر سال حجم بالایی از محصولات کشاورزی در اثر انواع آفت‌های کشاورزی از بین می‌روند. بینایی ماشین، سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و ربات‌ها، راهکاری جدیدی برای مبارزه با خرابی محصولات ارائه می‌دهند. 

بینایی ماشین، ابزاری برای مبارزه با انواع آفت‌های محصولات کشاورزی

هر سال حجم بالایی از محصولات کشاورزی در اثر انواع آفت‌های کشاورزی از بین می‌روند. بینایی ماشین، سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و ربات‌ها، راهکاری جدیدی برای مبارزه با خرابی محصولات ارائه می‌دهند.

از دست دادن محصولات کشاورزی به‌هیچ‌وجه خوشایند کشاورزان نیست. تغییرات اکولوژیکی یکی از عواملی است که منجر به خرابی محصولات کشاورزی می‌شود.

روش‌های پیشرفته‌‌ و شناخته‌شده‌ای همچون « کشاورزی دقیق » یا «کشاورزی هوشمند» می‌توانند در این زمینه‌ به کشاورزان کمک کنند. شرکت تارانیس (Taranis)، سیستمی برای شناسایی علف‌های هرز و انواع آفت‌های کشاروزی معرفی کرده است که با استفاده از بینایی ماشین و هوش مصنوعی به مبارزه با علف‌های هرز و آفت‌های کشاورزی می‌رود. این سیستم با استفاده از تصاویر ماهواره ‌ای و تصاویر گرفته‌شده ازطریق پهپادها به شناسایی و تشخیص انواع علف‌های هرز و آفت‌هایی که محصولات کشاورزی را مورد تهدید قرار می‌دهد، می‌پردازد تا کشاورزان بتوانند با این آفات کشاورزی به روش درستی مقابله کنند.

بینایی ماشین

مشکل از دست رفتن محصولات کشاورزی، مشکلی جهانی و کلان محسوب می‌شود. هر سال، کشاورزان سراسر جهان درحدود ۷۵۰ میلیارد دلار از محصولات خود را از دست می‌دهند. چنین رقمی، خبر از دست رفتن حدود یک سوم محصولات کشاورزی را می‌دهد. طی دهه‌های متمادی، کشاورزان برای مقابله با آفت‌های کشاورزی از علف‌کش‌های سنگین استفاده می‌کنند. بیش از ۸۰۰۰ نوع علف هرز در مزارع کشاورزی وجود دارد و کشاورزان به‌جای سم‌پاشی هدفمند از انواع آفت‌کش‌های سنگین برای ازبین‌بردن آفات استفاده می‌کنند. درنتیجه، مقاومت مزارع دربرابر آفت‌های مختلف از بین می‌رود و به‌علاوه هزینه‌ی بالایی نیز برای علف‌کش‌های سنگین پرداخت می‌شود. براساس آخرین اطلاعات آماری، درحال حاضر هر سال در مزارع آمریکا، رقمی حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه صرف آفت‌کش‌های کشاورزی می‌شود.

شرکت تارانیس در سال ۲۰۱۵ کار خود را آغاز کرد. تارانیس با استفاده از یادگیری ماشین ، فناوری‌های پهپادهای تجاری و راهکارهای نوین فناوری قصد دارد راهکارهای جدیدی دراختیار کشاورزان و مزارع کشاورزی قرار دهد.

بینایی ماشین

آفیر شالم، مدیرعامل و هم‌بنیانگذار تارانیس اعلام کرد:

شرکت ما متشکل از ۱۲۰ متخصص است که به‌صورت پیوسته روی مجموعه داده‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی و آموزش آن‌ها کار می‌کنند. درحال حاضر، تارانیس ادعا می‌کند که قوی‌ترین و جامع‌ترین سیستم شناسایی علف‌های هرز را دراختیار دارد. کشاورزان با کمک این سیستم می‌توانند به‌راحتی هزاران نوع علف هرز را شناسایی کنند. هدف ما این است که به ارائه‌دهندگان خدمات، صاحبان زمین‌ها کشاورزی‌ و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی کمک کنیم تا بتوانند زمین‌ها کشاورزی و محصولات خود را ازنظر وجود علف‌های هرز، حشرات، بیماری و سایر موارد مورد بررسی قرار دهند و با چنین مواردی به بهترین شکل مبارزه کنند.

بینایی ماشین

در پلتفرم تارانیس، تصاویر مختلفی وجود دارد که ازطریق ماهواره، پهپاد و هواپیما جمع‌آوری شده‌اند تا در استخراج داده‌ها متخصصان را یاری کنند. سیستم‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به متخصصان کمک می‌کنند تا بتوانند ازطریق این تصاویر، سلامتی یا آفات مربوط‌به محصولات کشاورزی را تشخیص بدهند.

کشاورزان بااستفاده از این اطلاعات می‌توانند از سلامت محصولات خود مطلع شوند. الگوریتم‌های بینایی کامپیوتری تارانیس می‌تواند الگوهای مختلف خرابی و آفات محصولات کشاورزی را شناسایی کنند و در مورد انواع علف‌های هرز یا آفات و بیماری‌های محصول، اطلاعات خوبی دراختیار کشاورزان قرار دهند.

در مرحله‌ی سرمایه‌گذاری Series-B، تارانیس ۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرد و تاکنون رقمی درحدود ۳۰ میلیون دلار برای این سیستم در فلسطین اشغالی سرمایه‌گذاری شده است. تارانیس روی محصولاتی از قبیل ذرت، پنبه، نیشکر، سویا، گندم و سیب‌زمینی که ۷۰ درصد از کل محصولات تولیدی کشاورزی را تشکیل می‌دهند، متمرکز شده است.

از سراسر وب