مراقبت وتامین سلامت مواد غذایی مهمترین رسالت دامپزشکی استان سمنان

مراقبت وتامین سلامت مواد غذایی مهمترین رسالت دامپزشکی استان سمنان

سمنان - معاون سیاسی استاندار سمنان با بیان اینکه مراقبت و تامین سلامت مواد غذایی مهمترین رسالت دامپزشکی است، گفت: تامین غذا و کمبود منابعی چون آب و خاک چالش پیش روی امنیت غذایی است.

به گزارش خبرنگار مهر ، حبیب الله خجسته پور، صبح پنج شنبه در آئین تکریم و معارفه مدیرکل دامپزشکی استان سمنان به میزبانی سالن اجتماعات جهاد کشاورزی با بیان اینکه دامپزشکی به نوعی مقدمه تأمین سلامت جامعه را برعهده دارد، ابراز کرد: مراقبت و تأمین سلامت مواد غذایی رسالت دامپزشکی استان سمنان باشد.

وی با بیان اینکه اگر مراقبت اولیه در راه تأمین سلامت دام‌ها صورت نپذیرد و عوامل بیماری زا به انسان‌ها انتقال پیدا کند، می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به بار آورد، افزود: این امر نشان دهنده ارزش کار و اهمیت دامپزشکی در سطح کشور است.

معاون استاندار سمنان بیان کرد: بحث حفاظت از دام و دامپزشکی دارای اهمیت است و لذا موضوع سلامت انسان همواره در گروه تأمین مواد غذایی سالم و مولدهای تأمین مواد غذایی مورد توجه جامعه قرار داشته است.

خجسته پور با بیان اینکه ما باید با یک برنامه ریزی دقیق و بلند مدت، بتوانیم تأمین غذای سالم ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت ایران را در آینده تأمین کنیم، گفت: این مهم نیازمند ملاحظات مختلف در بحث تأمین سلامت تولیدکنندگان امر غذا و خاصه تولید دام‌و طیور سالم هستیم که دامپزشکی در این زمینه هم نقش به سزایی را ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه تأمین غذا با توجه به توسعه و گسترش شهرنشینی و صنایع و از طرف دیگر کمبود منابع آب و خاک، یکی از چالش‌های اساسی است، افزود: افرادی که در حوزه بهداشت و درمان و برای سلامت انسان تلاش می‌کنند، کار آنها بسیار ارزشمند است، اما مقدم بر آن تلاشی است که برای مراقبت و تأمین سلامت مواد غذایی مورد استفاده مردم توسط دامپزشکی صورت می‌پذیرد تا هم مواد اولیه سالم در دسترس مردم قرار بگیرد و هم بیماری‌های مشترک به انسان‌ها انتقال‌پیدا نکند، قطعاً دامپزشکی در این حوزه جایگاه مهمی دارد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان گفت: بخش عظیمی از برنامه‌های دامپزشکی اختصاص به جامعه عشایر و این جامعه مولد و تولید گر دارد و امروز نیاز داریم تا از این قشر که در بحث تأمین و تولید پروتئین کشور تلاش می‌کنند حمایت ویژه‌تری به عمل بیاید.