۴ پایگاه خونگیری استان سمنان در ماه رمضان فعال است

۴ پایگاه خونگیری استان سمنان در ماه رمضان فعال است

سمنان - مدیرکل انتقال خون استان سمنان، با بیان اینکه روزه داری خون دادن منافاتی ندارد، گفت: چهار پایگاه در شهرستان‌های شاهرود، سمنان، دامغان و گرمسار میزبان روزه داران برای اهدای خون است.

پژمان صالحی فرد در گفتگو با خبرنگار مهر ، ضمن بیان اینکه نیاز به خون همیشه در استان سمنان وجود دارد، ابراز داشت: خون دادن با روزه داری منافاتی ندارد و لذا از مردم متدین و خداجوی استان می‌خواهیم تا با مراجعه به چهار پایگاه انتقال خون در سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

وی با بیان اینکه اهدای خون، اهدای یک زندگی است، افزود: بجز پایگاه انتقال خون گرمسار که تنها صبح‌ها نسبت به خون گیری اقدام می‌کند، سه پایگاه دیگر در سطح استان بعد از افطار نیز باز هستند.

روزه داران می‌توانند خون بدهند

مدیرکل انتقال خون استان سمنان، گفت: پایگاه‌های انتقال خون شاهرود، سمنان و دامغان در نوبت بعد از افطار از ساعت ۲۱ تا ۲۴ و در شب‌های قدر تا یک بامداد پذیرای اهداکنندگان و نیک اندیشان استان سمنان خواهند بود.

صالحی فر با بیان اینکه شرایط بدنی افراد به خون دهی آنها مرتبط است و روزه داران می‌توانند با خوردن افطاری سبک و نوشیدن مایعات فراوان بعد از افطار به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کنند، ابراز کرد: استان سمنان میانگین روزانه به ۳۰ واحد پلاکت نیاز دارد و اهدا کنندگان در هنگام اهدای خون به این نیاز استان نیز دقت نظر داشته باشند.

وی با بیان اینکه معمولاً در تهیه فرآورده‌های خونی مانند پلاکت طی روزهای نخست ماه رمضان که تعداد مراجعان کم می‌شود، مشکلاتی به وجود می‌آید، افزود: نیاز اهدای پلاسما به طور روزانه وجود دارد چرا که این فرآورده خونی عمر کوتاهی در حد سه روز دارد در نتیجه نیاز به آن نیز بیشتر است.