برداشت گل محمدی در دشت‌های استان قم آغاز شد

برداشت گل محمدی در دشت‌های استان قم آغاز شد

قم - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم از آغاز برداشت گل محمدی در دشت‌های استان قم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جهاد کشاورزی استان قم، محمد علی سلامی از آغاز برداشت گل محمدی در دشت‌های استان قم خبر داد و اظهار داشت: امسال شاهد کاشت ۲۰۰ هکتار گل محمدی در دشت و مناطق کوهستانی استان قم هستیم.

وی اردیبهشت را زمان برداشت محصول گل محمدی اعلام کرد و افزود: در حال حاضر در ۱۰۰ هکتاری که در دشت‌ها واقع‌شده برداشت گل محمدی آغازشده و تا پایان اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم تصریح کرد: پیش‌بینی امسال ما برداشت حدود ۴۰۰ تن گل محمدی بوده که تا امروز حدود یک‌چهارم محصول برداشت‌شده است.

وی زمان چیدن گل‌های مناطق کوهستانی را دیرتر اعلام کرد و گفت: در مناطق کوهستانی به علت سردی هوا هنوز گل‌ها آماده برداشت نیست و زمان بیشتری احتیاج دارد.

سلامی از ساخت صنایع تکمیلی این محصول سود ده و کم آب بر در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: دو کارخانه عرق‌گیری و اسانس گیری با به‌روزترین دستگاه‌ها در حال ساخت بوده که امیدواریم تا آخر سال جاری شاهد بهره‌برداری از بخش‌هایی از این دو کارخانه باشیم.

وی انجام گلاب‌گیری امسال با همکاری مردم به‌صورت خودجوش را حرکتی در جهت اشتغال‌زایی خواند و ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۱۰ گروه در حال گلاب‌گیری از گل‌ها هستند و امیدواریم با راه‌اندازی این دو کارخانه سطح اشتغال‌زایی این منطقه رشد قابل‌توجه ای داشته باشد.