نقش پررنگ فناوری‌های دیجیتال در خلق آثار فرهنگی و هنری معاصر

غفاری گفت: اهمیت و نقشِ روزافزون فناوری‌های دیجیتال و نقش رو به گسترش آن‌ها را در خلق آثار فرهنگی و هنری معاصر را نباید فراموش کرد.

غفاری گفت: اهمیت و نقشِ روزافزون فناوری‌های دیجیتال و نقش رو به گسترش آن‌ها را در خلق آثار فرهنگی و هنری معاصر را نباید فراموش کرد.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس نخستین جشنواره ملی هنر‌های دیجیتال در جلسه مشترک اعضای شورای سیاست‌گذاری و اعضای ستاد برگزاری این جشنواره اظهار کرد: به همان نسبت که همکاران ما در وزارت کشور به فکر افتادند تا از ظرفیت هنر و هنر‌های دیجیتال در معرفی و رفع مشکلات اجتماعی بهره ببرند و در برگزاری این دوره از جشنواره مشارکت کردند، امیدواریم برگزاری این جشنواره بتواند، سایر نهاد‌ها و دستگاه‌ها را متوجه اهمیت مشارکت در این امر و بهره‌گیری از ظرفیت هنر‌های دیجیتال و هنرمندان عرصه هنر‌های دیجیتال در امور جامعه کند.

وی، اهمیت و نقشِ روزافزون فناوری‌های دیجیتال و  نقش رو به گسترشِ آن‌ها را در خلقِ آثار فرهنگی و هنری معاصر، یادآور شد، و ضمن اظهار خشنودی و تشکر از اقدامات صورت گرفته در دانشگاه هنر و ستاد اجرایی جشنواره افزود: با اذعان به همه محدودیت‌های زمانی و کمبود‌های مالی، امیدواریم که برگزاری شایسته نشست‌های علمی و اختتامیه زمینه‌ای برای هرچه بهتر برگزار شدن دوره‌های آتی باشد و قطعاً تجربه‌های ارزنده این دوره چراغ راه گام‌های استوار بعدی خواهد بود.

مهندس محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جانشین رئیس جشنواره از انتخاب دانشگاه هنر تهران به‌عنوان متولی برگزاری جشنواره ابراز خشنودی کرد و افزود: در ماه‌های اخیر نزدیک به بیست برنامه علمی و فرهنگی داشتیم که همگی خوشبختانه به‌خوبی برگزار شد و اختتامیه جشنواره هنر‌های دیجیتال می‌تواند حسن ختامی بر آن‌ها باشد.

یک تعریف مشخص در مورد هنر‌های دیجیتال وجود ندارد

در این نشست همچنین، سید حسن سلطانی، رئیس دانشگاه هنر تهران و دبیر جشنواره، از حسن اعتماد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سپردن مسئولیت برگزاری جشنواره ملی هنر‌های دیجیتال به دانشگاه هنر قدردانی کرد.

وی با ابراز خرسندی از استقبال صورت گرفته از جشنواره، به‌رغم زمان کوتاه موجود، گفت: تقریباً از همان آغاز مشخص بود که در این فرصت محدود امکان رسیدن به یک تعریف مشخص در مورد هنر‌های دیجیتال وجود ندارد و درنتیجه قرار شد محدوده دریافت آثار را باز بگذاریم. این محدودیت البته از سوی دیگر یک فرصت بود و باعث شد طیف متنوعی از آثار دریافت شود.

غفاری به آسیب‌های دیگر محدودیت زمانی اشاره کرد و افزود: متأسفانه در این دوره امکان شناسایی هنرمندان جوان و سفارش دادن آثار، بخصوص در بخش موضوعی، یعنی بخش آسیب‌های اجتماعی، فراهم نشد. به همین ترتیب، تعداد آثار رسیده به بخش آزاد بیش‌تر از آثار رسیده در بخش موضوعی است. قطعاً در دوره‌های آتی برگزاری جشنواره می‌توان با تجربیات این دوره و با بانک اطلاعاتی فراهم‌شده از هنرمندان و عرصه‌های فعالیت هنر دیجیتال، استقبال بسیار گسترده‌تری را شاهد بود.

دبیر نخستین جشنواره هنر‌های دیجیتال، در خاتمه از بسیج کلیه امکانات و ظرفیت‌های علمی و اداری دانشگاه هنر تهران در برگزاری جشنواره خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با تشکیل دبیرخانه دائمی این جشنواره در این دانشگاه، زمینه برای برنامه‌ریزی‌های گسترده‌تر در این عرصه و برگزاری هرچه منسجم‌تر و پربارتر دوره‌های آتی جشنواره فراهم گردد.

گفتنی است نخستین جشنواره ملی هنر‌های دیجیتال توسط دانشگاه هنر و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت کشور برگزار می‌شود و علاقه‌مندان به شرکت در آن می‌توانند آثار خود را در دو بخش موضوعی آزاد و آسیب‌های اجتماعی تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانی www.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند و اطلاعات بیش‌تر را درباره بخش‌های جشنواره و شرایط شرکت در آن کسب کنند.