هشت تصفیه خانه فاضلاب در کردستان در مرحله ساخت و ارتقا قرار دارند

هشت تصفیه خانه فاضلاب در کردستان در مرحله ساخت و ارتقا قرار دارند

سنندج - مدیرعامل شرکت آبفا استان کردستان با بیان اینکه سه تصفیه خانه فاضلاب در دست ارتقا هستند، گفت: پنج تصفیه خانه دیگر نیز مراحل ساخت را طی می‌کنند که دو واحد آن آماده بهره برداری است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، محمدحسین محمدی اظهار داشت: در حال حاضر تصفیه خانه‌های شهرهای سنندج، سقز و مریوان با هدف افزایش توان کمی و سطح کیفی در دست ارتقا قرار دارند.

وی افزود: پنج تصفیه خانه نیز در شهرهای دیواندره، دهگلان، و کامیاران در دست ساخت هستند، ضمن آنکه کار ساخت دو تصفیه خانه فاضلاب شهرهای بیجار و یاسوکند هم به پایان رسیده و آماده افتتاح هستند.

مدیرعامل شرکت آبفا استان کردستان ادامه داد: این طرح‌ها اهداف مختلفی را در حوزه اقتصادی و اجتماعی دنبال می‌کند که از جمله اهداف اجتماعی آن می‌توان به حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی منابع آب خاک و هوا، ارتقا سطح بهداشت و سلامت عمومی، جلوگیری از آلودگی سفره آب‌های زیرزمینی، جلوگیری از مصرف فاضلاب خام جهت کشاورزی و بهبود مسائل زیبا شناختی سطح شهر، اشاره کرد.

محمدی یادآور شد: در حوزه اقتصادی نیز اثرات اجرای طرح تصفیه خانه‌های فاضلاب، افزایش رفاه عمومی و سطح زندگی، تبدیل هزینه‌های سنگین درمان به هزینه‌های اندک پیشگیری، تزریق پساب به آبخوان‌های اطراف برای تغذیه سفره آب‌های زیرزمینی، تبدیل آب از چرخه یک بار مصرف و مخرب به چرخه چندبار مصرف و سازنده، درآمدزایی و ایجاد اشتغال و ایجاد زمینه توسعه آینده شهر است.

وی بیان کرد: در حال حاضر شش تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای مختلف استان فعال است و ۷۰ درصد فاضلاب جمع‌آوری شده را تصفیه می‌کنند که آب تصفیه شده این واحدها برای مصارف آبیاری فضای سبز، صنایع و دیگر امور مورد استفاده قرار می‌گیرد.