فرهنگ پهلوانی با توسعه ورزش‌های زورخانه ای ترویج می‌یابد

فرهنگ پهلوانی با توسعه ورزش‌های زورخانه ای ترویج می‌یابد

سنندج - معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان گفت: با توجه به اهمیت ورزش‌های باستانی در فرهنگ عمومی کشور ما ترویج فرهنگ پهلوانی از طریق توسعه ورزش زورخانه‌ای میسر است.

به گزارش خبرنگار مهر ، افشین خوشگوار شامگاه چهارشنبه در مراسم افتتاحیه اولین زورخانه دانش آموزی استان کردستان که در سالن ورزشی استاد پژوهش بهاران سنندج برگزار شد، اظهار داشت: منش ورزش باستانی و زورخانه‌ای به لحاظ ترویج روحیه پهلوانی، جوانمردی، نیاز جامعه امروزی ما است.

وی افزود: ورزش زورخانه‌ای که ریشه در فرهنگ و تاریخ ایران دارد، در انتقال مفاهیم دینی، احترام به رسوم و هنجارهای اجتماعی و اخلاقی بسیار حائز اهمیت است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان ادامه داد: این ورزش که آمیزه به خصلت فداکاری و جوانمردی است، باید در مدارس و در بین جوانان گسترش یافته و فضای فرهنگی ورزش زورخانه‌ای حفظ و تقویت شود.

خوشگوار یادآور شد: ترویج و رونق ورزش زورخانه‌ای به منظور توسعه فضیلت پهلوانی در فضای فرهنگی کشور خصوصاً نسل جوان ضروری است.

وی با اشاره به قدمت و پیشینه ورزش زورخانه‌ای در استان کردستان، بیان کرد: باید متولیان تعلیم و تربیت زمینه آشنایی دانش آموزان را با ماهیت و فلسفه این رشته فراهم کنند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان گفت: امیدواریم با اضافه شدن ورزش زورخانه‌ای دانش آموزی در شهر سنندج و نیز تمهید مقدمات دایر شدن این رشته ورزشی برای سایر شهرستان‌ها، شاهد رشد کمی و کیفی ورزش زورخانه‌ای که مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) است، باشیم.

خوشگوار در پایان سخنان خود به امکانات و تجهیزات این زورخانه اشاره کرد و اظهار داشت: زورخانه ورزش دانش آموزی سنندج شامل یک گود به ابعاد ۸*۸ متر مربع، سردم، سکو و غیره است که برای آماده سازی آن مبلغ ۶۰ میلیون تومان هزینه شده است.