۵۰۰ کیلومتر ایل راه در مناطق عشایری استان قزوین اجرا شده است

۵۰۰ کیلومتر ایل راه در مناطق عشایری استان قزوین اجرا شده است

قزوین- رئیس امور عشایری استان قزوین گفت: با ایجاد ۵۰۰ کیلومتر ایل راه، ۱۵۸ دستگاه آبشخوار در مناطق عشایری و بیمه کردن ۲۹۵۷ نفر از عشایر برای بهبود معیشت این گروه اقدام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، جلسه شورای عشایری استان عصر چهارشنبه با حضور کرمعلی قندالی رئیس سازمان عشایر ایران، عبدالمحمد زاهدی استاندار، علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری، فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیران دستگاه‌های اجرایی در استانداری قزوین برگزار شد.

بهزاد غیاثوند در این جلسه اظهار داشت: عشایر از جمعیت‌های فعال، تأثیرگذار، تولیدکننده هستند که با زندگی مبتنی بر کوچ با رمه گردانی و تولید موثر در کشاورزی نه تنها زندگی خود را اداره می‌کنند بلکه در تأمین نیاز کشور هم نقش آفرین هستند.

رئیس امور عشایر استان قزوین یادآور شد: تقدیم ۱۰ هزار شهید از سوی عشایر بیانگر ایمان واقعی و تعهد این گروه در دفاع از کیان کشور است و عشایر در پدافند غیر عامل، میراث داری فرهنگ و آداب و رسوم، انطباق و سازگاری با محیط زیست نقش اساسی دارند و در تولید ۲۸ درصد دام سبک، ۴ درصد دام سنگین، ۲۵ درصد گوشت قرمز، سهیم هستند.

غیاثوند گفت: بیش از ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار رأس دام و ۷۹۰ هزار هکتار اراضی در اختیار عشایر است و ۳۵ درصد صنایع دستی توسط عشایر تولید می‌شود که بیانگر نقش ارزنده این جمیعت در اقتصاد کشور است.

رئیس امور عشایر استان قزوین تصریح کرد: در استان سه ایل عشایر داریم که مجموع خانوارها به ۲۰۴۹ خانوار در ۱۸۴ آبادی است.

وی اضافه کرد: در قزوین ۱۴۴۴ خانوار عشایر، در بویین زهرا ۲۳۶ خانوار، در آبیک ۳۲۷ خانوار و البرز ۴۲ خانوار زندگی می‌کنند که بیشترین حضور در بخش‌های کوهین، طارم سفلی و الموت غربی است.

اجرای ۵۰۰ کیلومتر ایل راه در استان قزوین

غیاثوند اظهار داشت: شناسایی و برداشت ایل راه‌های عشایر در استان از کارهای مهمی است که انجام شده و تاکنون ۵۰۰ کیلومتر ایل راه انجام شده است.

وی بیان کرد: طرح مطالعه و شناسایی منابع و ظرفیت‌های مناطق عشایری با تهیه ایل راه در ۵۰۰ کیلومتر راه اجرا شده و مرمت و تسطیح ایل راه‌ها و ۱۸ هزار مترمکعب تسطیح و ۴۷ کیلومتر خاک برداری از کارهای صورت گرفته است.

بهسازی ۱۵۸ آبشخوار در استان

غیاثوند گفت: تأمین تانکر سیار، ساخت ۱۵۸ آبشخوار در ۳۲ نقطه، بهسازی چشمه‌ها، لایروبی قنات و بستر رودخانه‌ها، تکمیل ساختمان عشایری استان، پرداخت تسهیلات برای اصلاح تولید گوشت از دیگر اقدامات واحد عشایری استان است.

وی افزود: پرداخت تسهیلات کم بهره برای اصلاح زنجیره تولید به مبلغ ۷۱۲ میلیون تومان به ۵۹ نفر از عشایر، بیمه کردن ۴ هزار رأس دام عشایر و تحت پوشش قرار دادن ۲۹۵۷ نفر از عشایر در سال گذشته از اقدامات انجام شده است.

در ادامه زهرا سیفی از بانوان نمونه عشایر کشور با بیان برخی مشکلات اظهار داشت: ۱۵ سال است در کار دامداری فعال هستم و در شرایطی که از سه رأس دام کار خود را آغاز کردم امروز بیش از ۷۰۰ رأس گوسفند دارم که در صورت حمایت مسئولان قادرم این تعداد را به ۳ هزار رأس افزایش دهم.

این زن فعال و نمونه تولیدکننده عشایر تصریح کرد: در هنگام کوچ به دلیل نبود آبشخوار برای دام‌ها سختی زیادی داریم و در صورت بروز بیماری‌های مشترک انسان و دام با چالش‌های جدی روبرو می‌شویم.

وی بیان کرد: از مسئولان درخواست می‌کنیم اگر عشایر برای انجام کاری به ادارات مراجعه کردند آنها را پشت در نگه ندارند زیرا ما تولیدکننده هستیم و با پیچ و خم‌های اداری آشنا نیستیم و انتظار داریم حداقل درخواست‌های ما در ادارات با سرعت بیشتری جواب داده شود.

سیفی یادآور شد: همچنینی ۳۰۰ هکتار از اراضی را زیر کشت داریم که در تأمین آب آنها مشکلاتی وجود دارد که انتظار مساعدت داریم.