مدیران موزه‌ها، مجموعه‌داران و کارشناسان در موزه فرهنگ فارس

 مدیران موزه‌ها، مجموعه‌داران و کارشناسان در موزه فرهنگ فارس

شیراز- در آستانه هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه مراسمی با حضور مدیران موزه‌های فارس، مجموعه‌داران و کارشناسان در موزه فرهنگ فارس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، در این نشست مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس گفت: حدود ۴۲ سال پیش در دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) که در سال ۱۹۷۷ در مسکو برگزار شده بود روز ۱۸ می برابر با ۲۸ اردیبهشت به عنوان «روز جهانی موزه» نامگذاری شد.

کوروش کمالی سروستانی، اضافه کرد: بزرگداشت این روز فرصت مغتنمی است که موزه‌ها با شعاری مشترک در تعامل و گفتگو با هم و مخاطبانشان به صلح و دوستی و دانش‌افزایی بپردازند.

وی افزود: دیدار از موزه‌ها آمیزه‌ای دل‌انگیز از تجربه شخصی، اجتماعی و فرهنگی است. حضور آگاهانه در موزه‌ها موجب لذت و کشف می‌شود. با آثار و اشیای ارزشمندی که هر یک زبان حال خود را دارند ارتباط می‌گیریم و آفرینش و خاطره پیشینیان را ارج می‌نهیم.

نایب رئیس ایکوم ایران هم‌چنین گفت: موزه‌ها تالارهای فرهنگ و هنر و هویت‌اند؛ اولین موزه شخصی دنیا در سال ۱۶۸۳ میلادی در آکسفورد انگلستان تأسیس شد به نام «آشمولین»، اما یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین و زیباترین موزه‌های دنیا «موزه لوور پاریس» است؛ در سال ۱۷۸۹ این کاخ سلطنتی پس از انقلاب کبیر فرانسه به مردم پاریس اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.

وی افزود: «ژاک دمورگان» به نمایندگی از دولت فرانسه در سال ۱۸۸۹ میلادی به ایران آمد و در سال ۱۸۹۵ امتیاز حفاری در ایران را به صورت انحصاری از ناصرالدین شاه گرفت و بعد از آن در زمان مظفرالدین شاه آن را تمدید کرد. این امر در جهت غنی‌سازی موزه لوور صورت گرفت.

کمالی سروستانی ادامه داد: در ایران نخستین بار به دستور ناصرالدین شاه قاجار در داخل کاخ سلطنتی گلستان، تالاری به موزه اختصاص می‌یابد که «موزه همایونی» خوانده می‌شد و در سال ۱۲۹۵ (دوره مشروطه) صنیع‌الدوله وزیر معارف وقت ادارۀ عتیقیات را به وجود می‌آورد و همزمان در ضلع شمالی مدرسه دارالفنون، موزه «معارف ایران» تأسیس می‌شود.

وی اضافه کرد: با طراحی موزه ایران باستان توسط آندره گدار در سال ۱۳۱۶. یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران سامان می‌یابد. شکل ظاهر ساختمان از طاق کسرای انوشیروان ساسانی الهام گرفته شده است.

موسس موزه فرهنگ فارس افزود: هم‌زمان با تهران در سال ۱۳۱۶ موزه تخت‌جمشید توسط هرتسفلد و موزه پارس در باغ نظر به همت علی‌اصغرخان حکمت افتتاح شد. هم اکنون در فارس ۳۴ موزه خصوصی و دولتی وجود دارد که ۱۷ موزه آن در شیراز است و هم‌چنین استان دارای ۱۲ مجوز مجموعه‌داری تاریخی و فرهنگی است.

وی در پایان گفت: آخرین و یکی از استانداردترین موزه‌های استان فارس موزه فرهنگ فارس است که در اردیبهشت ۱۳۹۷ یعنی پس از ۸۱ سال از تأسیس اولین موزه شیراز افتتاح گردید و آثار گرانقدری از دوران صفویه تا امروز در آن به نمایش درآمده است.