ثبت جهانی اورامانات دریچه ای نو برای توسعه استان کرمانشاه است

ثبت جهانی اورامانات دریچه ای نو برای توسعه استان کرمانشاه است

کرمانشاه- استاندار کرمانشاه ثبت جهانی اورامانات را دریچه ای نو برای توسعه استان دانست و گفت: این اقدام نه تنها باعث رونق اورامانات می شود بلکه در اقتصاد و معرفی استان تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر ، هوشنگ بازوند امروز چهارشنبه در نشست کارگروه رفع موانع ثبت جهانی اورامانات که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، گفت: ثبت جهانی اورامانات، باب نو و دریچه‌ای تازه برای توسعه استان است، که نه تنها باعث رونق منطقه اورامانات خواهد شد، بلکه در اقتصاد و معرفی هرچه بیشتر استان به عنوان چهره‌ی زیبای ایران اسلامی تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه تعصب نسبت به میراث فرهنگی، تعصب به نیاکان است افزود: میراث فرهنگی و هویت ملی، ثروت نرم بوده و قرن آینده، قرن ثروت نرم است و کشورهای بی هویت همچون آمریکا به دنبال آن هستند که این منبع قدرت را در کشورهای دارای هویت از بین ببرند که نمونه آن از بین بردن آثار تاریخی در افغانستان، عراق و سوریه توسط دست نشاندگان آن است.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: دکتر نادری نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی، به جدیت و دلسوزی برای ثبت جهانی اورامانات تلاش می‌کنند که جا دارد از ایشان تقدیر و تشکر کنیم.

وی یادآور شد: کرمانشاه سرزمین فرصتها و ثروت‌های تاریخی است و علاوه بر زیبایی و ظرفیت‌های حیرت‌انگیز اورامانات، در جای جای استان آثار بی بدیل باستانی و تاریخی به چشم می‌خورد.

بازوند تصریح کرد: برای نمونه می‌توان به عمارت خسرو در قصرشیرین، تاق گرا در سرپل ذهاب، معبد آناهیتا در کنگاور و صدها اثر تاریخی دیگر اشاره کرد که ثروت بی بدیل این استان هستند.

بازوند با بیان اینکه تمام تلاش خود را می‌کنیم که از محل اعتبارات زلزله، تدابیری برای ساماندهی عمارت خسرو و تاق گرا بیندیشیم، گفت: با توجه به وجود طاق بستان در مرکز استان، باید موانع ثبت جهانی آن را برطرف کنیم.

استاندار کرمانشاه در پایان تاکید کرد: گردشگری محور توسعه استان است و همه دستگاه‌ها باید برای توسعه گردشگری وارد عمل شوند.