راه اندازی ۹۶ پایگاه سیار برای گرفتن فشارخون ساکنان مشهد

راه اندازی ۹۶ پایگاه سیار برای گرفتن فشارخون ساکنان مشهد

مشهد- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مراکز جامع سلامت و ۹۶ پایگاه سیار در مشهد برای گرفتن فشار خون شهروندان راه اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، مهدی قلیان ظهر چهارشنبه در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در روز جهانی فشارخون برگزار شد، اظهار کرد: شایع‌ترین نشانه بیماری فشار خون، بی علامت بودن آن است و در خراسان رضوی حدود ۲ میلیون ۵۰۰ نفر جمعیت بالا ۳۰ سال وجود دارد که انتظار می‌رود حدود ۷۰۰ هزار نفر از این تعداد مبتلا به فشار خون باشند.

وی افزود: آنچه که اهمیت دارد این است که نیمی از افرادی که فشار خون دارند هنوز ناشناخته اند که به واسطه این پویش در نظر داریم ۱۲۵ هزار نفر از کسانی که در معرض فشار خون بالا قرار دارند را شناسایی کنیم.

قلیان گفت: به منظور اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون دو مقطع زمانی را در نظر گرفتیم که از ۲۷ اردیبهشت ماه تا ۱۷ خرداد ماه به اطلاع رسانی و از این تاریخ تا ۱۷ تیرماه فعالیت‌های اصلی این پویش آغاز خواهد شد که در تمامی مراکز جامع سلامت و ۹۶ پایگاه سیال در اماکن پر تردد در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برای گرفتن فشار خون همشهریان آماده به کار خواهند بود.

دبیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون تصریح کرد: برای بخش خصوصی نیز تیم‌های پرستاری اعزام خواهند و در داروخانه‌های پرتردد نیز این پایگاه‌ها توسط مدیریت داروخانه‌ها دایر خواهد شد.

قلیان تاکید کرد: اطلاعات مراجعه کنندگان به صورت محرمانه در سامانه ما ثبت خواهد شد و از طریق پیامک از مبتلایان به فشار خون بالا برای پیگیری و کنترل بیماری دعوت خواهد شد. هدف ما در این پویش این است که آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشار خون بالا، بالا رود و غربال گری صورت گیرد که به دنبال آن مراقبت‌های سلامت نیز شکل خواهند گرفت.

وی با اشاره به اهمیت استاندارد نمک نان، خاطر نشان کرد: از این به بعد این موضوع جدی تر کنترل خواهد شد اما متأسفانه وقتی کیفیت آرد پایین باشد نانوا مجبور است که برای خمیر بهتر نمک بیشتری اضافه کند و این یکی از مهم‌ترین مراجع مصرف نمک است.

قلیان گفت: متأسفانه میزان میانگین نمک مصرفی ما ایرانیان روزانه ۱۱ گرم است که باید به حدود ۵ گرم کاهش یابد. همچنین با بالا رفتن سن میزان ابتلاء به فشار خون بالا می‌رود. برای کسی که فشار خون ندارد سالی یک بار و برای کسی که در معرض فشار خون است و یا فشار خون دارد هر سه ماه باید چک شود.

وی با اشاره به بسیج ملی کنترل فشار خون که از ۲۷ اردیبشهت آغاز خواهد شد، خاطر نشان کرد: هزار و ۷۰۰ دستگاه دیجیتال فشار خون در حال خریداری است تا این پویش با دستگاه‌های یکسان انجام شود.