۴۰۰ هزار نفر در خراسان رضوی مبتلا به فشار خون هستند

 ۴۰۰ هزار نفر در خراسان رضوی مبتلا به فشار خون هستند

مشهد- رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:در حال حاضر ۴۰۰ هزار نفر در خراسان رضوی مبتلا به فشار خون هستند.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدرضا دارابی ظهر چهارشنبه در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در روز جهانی فشارخون برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه وزیر بهداشت کمپین بسیج ملی کنترل فشار خون بالا را مطرح کردند، این پویش ملی ۵۰ روزه از ۲۷ اردیبشهت ماه آغاز و تا ۱۷ تیرماه ادامه خواهد داشت و معاونان بهداشت دانشگاه‌ها دبیران اجرایی این کمپین خواهند بود.

وی افزود: فشار خون تنها ریز فاکتور قابل تغییر برای پیشگیری بیماری‌های قلبی و عروقی است و در حال حاضر ۴۰۰ هزار نفر در خراسان رضوی مبتلا به فشار خون هستند. فشار خون عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های کلیوی و سکته مغزی در ایران و جهان است و امروز حدود ۱۵ میلیون نفر در سطح کشور به این بیماری مبتلا هستند که تنها ۶۰ درصد آن‌ها از بیماری خود خبردارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: علاوه بر این تنها نیمی از افرادی که از بیماری خود اطلاع دارند، برای کنترل بیماری دارو دریافت می‌کنند. یکی از اهداف ما در این پویش کاهش ۳۰ درصدی مصرف نمک است تا به تعبیری نمک از سفره‌ها برداشته شده و به طاقچه‌ها برود.

دارابی ادامه داد: کاهش ۲۵ درصدی شیوع فشار خون، بهره مندی و دسترسی ۸۰ درصدی مردم به تکنولوژی‌های مرتبط با بیماری فشار خون و در نهایت پوشش ۷۰ درصدی افراد با زمینه فشار خون نظیر بیماران دیابتی به منظور کنترل فشار خون آن‌ها، از جمله اهدافی است که در این پویش دنبال می‌شود.

وی تاکید کرد: برای کاهش مصرف نمک و جمع شدن نمک پاش ها باید نظارت و فرهنگ سازی شود ولی با این وجود هنوز ۹۰ درصد فشار خون‌ها علل ناشناخته دارند و هر روز موارد جدیدی به آن افزوده می‌شود که فاکتورهای چاقی، بی حرکتی، مصرف روغن‌های اشباع از جمله آن‌ها است.