بارندگی های اخیر نشانه ترسالی نیست/فعالیت ۱۴۴ ایستگاه هواشناسی

بارندگی های اخیر نشانه ترسالی نیست/فعالیت ۱۴۴ ایستگاه هواشناسی

ارومیه – مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی گفت: بارندگی در سالجاری نشان دهنده ترسالی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر ، حبیب عبدلی پیش از ظهر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه در سال زراعی ۹۶-۹۷ استان آذربایجان رتبه اول کشور را به لحاظ بارندگی داشت اظهار داشت: در سال زراعی ۹۷-۹۸ که تا شهریور ماه ادامه خواهد یافت تاکنون رتبه هفتم را داریم.

وی با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر نشان دهنده ترسالی نیست بلکه باید یادآوری‌های لازم در خصوص حفظ وضعیت ارائه شود عنوان کرد: به دنبال بهبود شرایط و رتبه آذربایجان غربی در هواشناسی کشوری هستیم.

عبدلی از فعالیت ۱۴۴ ایستگاه هواشناسی متفاوت در استان خبر داد و گفت: اولویت برای دریافت اعتبار برای تجهیز استان به رادار هواشناسی است، هم اکنون از رادار تبریز استفاده می‌کنیم که این رادار تنها بخشی از ارومیه را در بر می‌گیرد و مرکز استان یا شمال و جنوب استان را پوشش نمی‌دهد.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه برای مطالعه ایجاد رادار هواشناسی در استان ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است افزود: امضای تفاهم‌نامه با شهرداری ارومیه، نظام صنفی کشاورزی و اداره ورزش و جوانان از جمله اقدامات مهم اخیر بوده است.

عبدلی با اشاره به بهبود دریاچه ارومیه در پی بارش‌های مناسب اضافه کرد: خشکی دریاچه ارومیه می‌توانست سبب تغییرات شدید اقلیمی شود و حیات دوباره دریاچه ارومیه توفیق الهی بود.

وی با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه نقش حیاتی در منطقه دارد خاطرنشان کرد: دریاچه ارومیه از منظر هواشناسی علاوه بر بحث ریزگردها، در بحث تعدیل اقلیم و آب و هوای منطقه تأثیرگذار است.

عبدلی اضافه کرد: اقدامات و تدابیر اتخاذ شده در راستای احیای دریاچه ارومیه تأثیر سریع نداشت اما شاهد بودیم که با بارش‌های اخیر وضعیت تغییر کرد و این تأثیرگذاری آب و هوا را نشان می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی افزود: با پیش بینی‌های به عمل آمده امسال ۷۵ درصد از سرمازدگی باغات جلوگیری به عمل آمده است پیش بینی شده بود ۹۵ درصد خسارت سرمازدگی داشته باشیم که با پیش بینی‌های به عمل آمده و تمهیدات جهاد کشاورزی و کشاورزان این میزان به ۱۵ درصد کاهش یافت.

عبدلی با اشاره به اینکه سردشت با ۱۱۵۰.۱ میلی متر، بیشترین بارش آذربایجان‌غربی را در سال زراعی جاری به خود اختصاص داد گفت: شوط با ۲۲۷.۲ میلی متر بارش، کمترین بارش را در سال زراعی جاری به خود اختصاص داده است.

عبدلی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی در جهت پایش ایستگاه‌های باران سنج رتبه اول را به دست آورده است ادامه داد: استان ما در راستای برخورداری از ابزار هواشناسی ضعیف است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی ارتقا شبکه باران سنجی، توسعه و تکمیل تجهیزات شبکه ایستگاه‌های هواشناسی، توسعه زیرساخت‌های مخابراتی، توسعه و تکمیل زیرساخت‌های پردازش داده‌ها و پیگیری پروژه‌های مطالعاتی را از جمله اهداف اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی عنوان کرد.

عبدلی خاطرنشان کرد: سازمان هواشناسی با طراحی نرم افزاری توصیه‌های کشاورزی را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان استان قرار می‌دهد.