غربالگری سرطان روده بزرگ در زنجان انجام می شود

غربالگری سرطان روده بزرگ در زنجان انجام می شود

زنجان-رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ باانجام تست فیت اشاره کردوگفت:این تست به‌صورت رایگان درپایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت انجام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، پرویز قزلباش صبح چهارشنبه در جلسه کارگروه سلامت در محل دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، به تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ با انجام تست فیت اشاره کرد و افزود: این تست به‌صورت رایگان در پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت به‌صورت رایگان برای افراد ۵۰ تا ۶۹ سال انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: سرطان‌های معده، مری، پوست و پستان به‌عنوان شایع‌ترین سرطان‌ها در استان زنجان است و در این میان خود مراقبتی و تشخیص زودهنگام می‌تواند نیمی از سرطان‌ها درمان شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بابیان اینکه یکی از عوامل اصلی در بروز سرطان معده، خوردن چای داغ و مصرف نمک است، گفت: متأسفانه این موضوع در استان زنجان بیش از سایر استان‌ها معمول است.

قزلباش تأکید کرد: در استان زنجان شایع‌ترین نوع سرطان در آقایان معده، پوست، روده بزرگ و پروستات و در بانوان پستان، معده و پوست و روده بزرگ است.

وی به بحث پیشگیری و تشخیص به‌موقع سرطان در استان زنجان اشاره کر دو یادآور شد: راه‌اندازی مرکز غربالگری و پیشگیری از سرطان در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: رژیم غذایی مناسب، سبزی‌ها و میوه، عدم مصرف غذای دارای نگه‌دارنده، کنترل وزن، تحرک بدن، عدم استعمال دخانیات و الکل، رعایت اصول ایمنی کار و سبک زندگی اسلامی در پیشگیری از سرطان بسیار موثر است.

قزلباش بابیان اینکه اضافه وزن علت بروز سرطان است، ابراز کرد: متأسفانه بیش از ۶۰ درصد مردم استان کم‌تحرک هستند.