مسمومیت کشک سنتی عوارض متعدد دارد

مسمومیت کشک سنتی عوارض متعدد دارد

شیراز- معاون دانشکده علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: مسمومیت حاصل از مصرف کشک سنتی عوارض متعددی دارد که در نهایت منجر به خفگی و مرگ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر محمد مظلومی صبح چهارشنبه به خبرنگاران گفت: در کشک‌های صنعتی و کنترل شده امکان رشد میکروب وجود ندارد.

وی درباره مصرف کشک در دوره بارداری و درمان پوکی استخوان گفت: در حوزه فناوری این محصول کار شده گرچه در حوزه بالینی کاری انجام نگرفته، اما چون کشک میزان کلسیم بالا دارد و ۱۰۰ گرم این محصول لبنی معادل یک لیوان شیر است دارای ارزش غذایی مناسبی برای بدن انسان به شمار می‌رود.

برای کسانی که کلیه سنگ ساز دارند مصرف کشک پاستوریزه توصیه می‌شود

به گفته معاون دانشکده علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در کشک دو دسته پروتئین است که بیش از ۵۰ درصد را پروتئین تشکیل می‌دهد که هر دو دسته در ورزشکاران مفید است.

مظلومی اضافه کرد: کشک دارای کمتر از نیمی از لاکتوز شیر است درحالیکه کشک در دفع سنگ کلیه موثر است و برای کسانی که کلیه سنگ ساز دارند مصرف لبنیات را محدود نمی‌کند.

به گفته معاون دانشکده علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ۲۸۰ کارگاه تولید لبنیات مجوز گرفتند که خیلی از اینها ورشکسته شدند.

همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی سروستان به مصرف این محصول اشاره کرد و گفت: کشک به طور سنتی مورد توجه بیشتری است اما در اثر تابش نور آفتاب ارزش غذایی اش کاهش می‌یابد.