معضل ادامه دار قاچاق دام و مرغ در ایلام

معضل ادامه دار قاچاق دام و مرغ در ایلام

ایلام - قاچاق دام و مرغ معضلی است که طی یک سال اخیر در استان ایلام بیشتر شده است، این معضل علاوه بر گرانی در بازار باعث حضور دلالان در استان نیز شده است.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: ایلام به عنوان یکی از قطب‌های اصلی دامداری و تولید گوشت مرغ شناخته می‌شود، طبق آخرین آمارهای اعلام شده حدود ۲.۲ میلیون رأس دام در استان، که شامل سه درصد از جمعیت دام سبک کشور است در این استان قرار دارد.

همچنین سالانه ۵۰ هزار تن گوشت سفید از ۴۰۰ واحد مرغداری در استان ایلام تولید می‌شود که فقط ۱۵ هزار تن آن نیاز استان را تأمین می‌کند و مابقی آن به دیگر استان‌های کشور ارسال می‌شود.

طبق آمارهای دامپزشکی استان، استان ایلام از تولیدکنندگان اصلی گوشت قرمز و سفید در کشور است و حدود دو درصد گوشت قرمز ر و چهار درصد گوشت سفید کشور در این استان تولید می‌شود.

قاچاق دام پدیده‌ای نوخواسته و نوظهور است که اخیراً سودجویی دلالان باعث خالی شدن استان از دام‌ها شده است، طی دو سال گذشته به واسطه گرانی گوشت در کشور حضور دلالان در این استان برای خروج دام استان به مناطق دیگر کشور و یا خارج از کشور بیشتر شده است.

معضل قاچاق دام طی سال جاری هم طبق آمارهای انتظامی استان وجود دارد، هرچند مقابله و مبارزه با قاچاق دام در استان تشدید شده است.

طبق آمارهای رسمی قاچاق دام در سال ۹۶ در استان ایلام حدود ۱۰ رأس بوده که در سال ۹۷ به بیش از سه هزار رأس دام رسیده و قطعاً طی سال جاری طمع دلالان برای قاچاق دام در استان بیشتر خواهد شد.

کشف بیش از ۳۵۰ رأس دام زنده و ۱۰ هزار قطعه مرغ قاچاق طی سال جاری در استان

فرمانده انتظامی ایلام در این ارتباط در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: منظور کنترل قیمت‌ها هم اکنون خروج دام زنده و مرغ در استان بدون داشتن مجوز ممنوع است.

سردار نورعلی یاری افزود: انتظامی استان ایلام به دلیل حساسیت‌های موضوع دام و مرغ، کنترل‌ها و بازرسی‌ها در مناطق مختلف استان ایلام تشدید کرده است.

وی با اشاره به اینکه طی سال جاری بیش از ۳۵۰ رأس دام زنده و ۱۰ هزار قطعه مرغ از قاچاقچیان کشف شده است، اضافه کرد: خودروهای حامل احشام و مرغ که فاقد گواهی بارنامه معتبر باشند محموله آنها قاچاق محسوب شده و از ادامه حرکت آنها جلوگیری می‌شود.

یاری عنوان کرد: با هرگونه قاچاق دام و مرغ در استان برخورد جدی می‌شود و به سودجویان و دلالان اجازه نمی‌دهیم دام‌ها و مرغ‌های زنده را استان خارج کنند.

وی افزود: با توجه به دستورات صادره و اجرای به حق مطالبات مردم و لزوم برخورد با رانندگانی که اقدام به حمل غیرقانونی و قاچاق احشام و مرغ زنده می‌کنند، به تمامی تیم‌های گشتی پلیس راه استان ایلام که در محورهای مواصلاتی گشت زنی می‌کنند ابلاغ شده است که نسبت به توقیف وسیله نقلیه حامل احشام و مرغ زنده قاچاق، اقدام و افراد دخیل در این موضوع را به مراجع قضائی معرفی کنند.

وی با اشاره به اینکه مبادی ورودی و خروجی استان به شدت توسط عوامل انتظامی برای جلوگیری از خروج دام کنترل می‌شود، اضافه کرد: استان ایلام در جنوب غرب کشور واقع شده و دارای ۴۲۵ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است که تمام این نوار مرزی توسط فرماندهی مرزبانی و انتظامی کاملاً پوشش داده شده است.

وی افزود: استان ایلام دارای ۱۰ شهرستان و ۶ ایستگاه ایست و بازرسی دارد که در مبادی ورودی و نقاط حساس استان استقرار دارند.

مبارزه با قاچاق دام در استان تشدید می‌شود

معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از مهمترین اولویت‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان برخورد جدی با قاچاق دام زنده در استان است.

بیش از سه هزار و ۳۹۰ رأس دام قاچاق طی سال ۹۷ در استان کشف شده که از طریق مراجع قضائی این پرونده‌ها بررسی شده است محمد نوذری داشت: بیش از سه هزار و ۳۹۰ رأس دام قاچاق طی سال ۹۷ در استان کشف شده که از طریق مراجع قضائی این پرونده‌ها بررسی شده است.

وی ادامه داد: اختلاف قیمت‌ها باعث خروج دام و مرغ از استان می‌شود که می‌طلبد مسئولان اجرایی برنامه دقیقی برای این موضوع داشته باشند.

وی افزود: در راستای اقدامات نظارتی برای مبارزه با قاچاق دام زنده، ۲۰۰ تیم نظارتی و امنیتی در مرزهای استان به صورت شبانه روزی مستقر شده اند.

دادستانی ایلام نیز اعلام کرده است افرادی که در زمینه قاچاق دام دستگیر می‌شوند، مجازات حبس و جریمه نقدی سنگین در انتظار آنها خواهد بود، همچنین با دستور دادستانی دام‌های کشف شده پس از ذبح با کمترین قیمت قیمت به بازار تزریق می‌شود.