آغاز عملیات مرمت اموال منقول تاریخی مکشوفه از میدان امام(ره)همدان

آغاز عملیات مرمت اموال منقول تاریخی مکشوفه از میدان امام(ره)همدان

همدان - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان از آغاز عملیات حفاظت و مرمت اموال منقول تاریخی مکشوفه از میدان امام(ره) شهر همدان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی مالمیر صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران برنامه‌های هفته میراث فرهنگی همدان را تشریح کرد و گفت: در آغاز هفته میراث فرهنگی با بازدید رایگان از تمام اماکن تحت پوشش میراث فرهنگی استان در روز ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه به استقبال هفته میراث فرهنگی خواهیم رفت.

وی در ادامه گفت: آغاز عملیات حفاظت و مرمت اموال منقول تاریخی مکشوفه از میدان امام (ره) همدان، برگزاری کارگاه آموزشی کودک و حفاظت، برپایی نمایشگاه عکس از بناهای تاریخی مرمت شده در موزه هگمتانه به مدت ۷ روز و برپایی کارگاه باستان شناسی کودک در محل سایت باستان شناسی هگمتانه از دیگر برنامه‌های هفته میراث فرهنگی در استان همدان است.

علی مالمیر افزود: رونمایی از کتاب «سیمای گردشگری ملایر»، هم اندیشی انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی و شاهنامه خوانی در ملایر، بازدید دانش آموزان از کارگاه و آزمایشگاه مرمت اموال منقول تاریخی موزه هگمتانه نیز از دیگر برنامه‌های این هفته خواهد بود.

وی به دیگر برنامه‌های شهرستان‌ها در این هفته اشاره کرده و گفت: برگزاری کارگاه آموزش نقاشی کودکان با موضوع میراث فرهنگی در ملایر، اجرای مسابقه گزارش نویسی و نقاشی از آداب و رسوم مردم و اجرای مسابقه عکاسی از آثار تاریخی در اسدآباد، تجلیل از خادمان و حامیان میراث فرهنگی، برپایی نمایشگاه اموال فرهنگی تاریخی در تویسرکان و تجلیل از نیروهای فعال یگان حفاظت میراث در استان و ده‌ها برنامه فرهنگی دیگر از جمله برنامه‌های هفته میراث فرهنگی در استان همدان خواهد بود.

وی با بیان اینکه بر اساس قطعنامه شماره ۵ دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین المللی موزه‌ها که در ۲۸ مه ۱۹۷۷ میلادی در مسکو برپا شد، روز ۱۸ مه برابر با ۲۸ اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه‌ها اعلام شده است، گفت: از آن سال در روز جهانی موزه در همه کشورهای عضو، مراسمی به همین مناسبت به اجرا گذاشته می‌شود و در ایران نیز یک هفته به نام هفته میراث فرهنگی نام گذاری شده و در این هفته برنامه‌های متنوعی برگزار خواهد شد.