۱۳ هزار طرح اشتغال در کمیته امداد قزوین فعال شده است

۱۳ هزار طرح اشتغال در کمیته امداد قزوین فعال شده است

قزوین- معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی استان قزوین گفت: در سه سال گذشته بیش از ۱۳ هزار و ۳۷۳ طرح اشتغالزا برای مددجویان کمیته امداد استان عملیاتی و فعال شده است.

سید مرتضی دهقانی در گفتگو با خبرنگار مهر ، در خصوص اهمیت ایجاد اشتغال در نهاد کمیته امداد اظهار داشت: برای توانمندی سایز مددجویان و تثبیت حضور روستاییان در مناطق روستایی توجه به معیشت و اشتغال آنها در اولویت برنامه‌های کمیته امداد قرار گرفته است.

وی بیان کرد: رویکرد ما تحقق اشتغال در روستاهاست تا مهاجرت صورت نگیرد لذا علاوه بر تسهیلات بانکی در سال قبل در تعامل با کارفرمایان و شهرک‌های صنعتی توانستیم تعداد ۵۵۹ نفر از جامعه فعال را به شرکت‌ها و کارخانجات معرفی کنیم.

وی بیان کرد: در این زمینه دو بسته تشویقی پیش بینی شد تا اگر کارفرمایی از نیروهایی مددجو استفاده کرد بتوانیم سهم بیمه کارفرمایی را تا دو سال توسط کمیته امداد پرداخت کنیم.

دهقانی تصریح کرد: همچنین به ازای هر مددجو که به کار گمارده شود ۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود و در استان اختیار داریم تا ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت کنیم و در صورت تقاضای کارفرمایی بیش از این مبلغ پرونده به تهران ارجاع می‌شود و در مجموع هیچ محدودیتی در ارائه تسهیلات نداریم.

۵۰ نفر از تسهیلات اشتغال برخوردار شدند

وی اظهار داشت: در مناطق محروم هم سهم بیمه کارفرمایی و هم تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود و در سال گذشته حدود ۵۰ نفر از این تسهیلات استفاده کردند و امسال هم آماده حمایت از طرح‌های اشتغال هستیم.

دهقانی گفت: سال قبل ۳۹۱۰ نفر از زنان سرپرست خانوار، دختران بازمانده از تحصیل و پسران هم سفره ذکر از خدمات آموزشی و مهارتی کمیته امداد امام خمینی برخوردار شدند که این برنامه‌ها در رشته‌های قالیبافی، چرم دوزی، خیاطی، پیرایش، کشت گیاهان دارویی، تابلو فرش و گلیم بافی برگزار شد.

۵۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال مددجویان

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان قزوین یادآور شد: به این افراد پس از پایان دوره گواهی مهارت رسمی از سوی سازمان‌های فنی و حرفه‌ای، جهاد کشاورزی، جهاد دانشگاهی، دانشکده علوم و فنون اعطا می‌شود.

وی بیان کرد: در سال گذشته تعهد کمیته امداد ایجاد ۲۴۰۰ فرصت شغلی بود که در این راستا از اعتبارات بند «ب» تبصره ۱۶ مبلغ ۳۲ میلیارد تومان، همچنین مبلغ ۱۰ میلیارد تومان از صندوق کمیته امداد و ۸ میلیارد تومان از سایر منابع در مجموع ۵۰ میلیارد تومان اختصاص یافت تا برای مددجویان شغل ایجاد شود.

دهقانی تصریح کرد: با اقدامات انجام شده توانستیم ۲۶۴۵ فرصت شغلی را ایجاد کنیم که ۴۳ درصد در مناطق شهری و ۵۷ درصد در مناطق روستایی انجام شد که ۷۰ درصد از جامعه هدف را مردان و ۳۰ درصد را زنان شامل می‌شوند.

۱۳ هزار طرح فعال در کمیته امداد

وی گفت: در حال حاضر ۱۳ هزار و ۳۷۳ طرح اشتغال زا در فاصله سال‌های ۹۵ تا ۹۷ در این نهاد فعال شده است که همه این طرح‌ها رصد دقیق می‌شود تا انحرافی نداشته باشد.

دهقانی یادآور شد: نظارت و ارزیابی انجام شده نشان می‌دهد ۹۵ درصد طرح‌ها فعال بوده و ۵ درصد به دلایل مختلف مانند فوت متقاضی، مهاجرت، تغییر شغل یا جابجایی طرح‌ها یا مقرون به صرفه نبودن عملیاتی و فعال نبوده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی استان قزوین اظهار داشت: ۵ اولویت در اجرای طرح‌ها پیش بینی شده که فعالیت‌های دامپروری، خدمات شهری، کشاورزی، صنایع دستی و فرش و شیلات در دستور کار و محور دریافت تسهیلات برای ایجاد شغل پایدار بوده است.

دهقانی بیان کرد: در حال حاضر ۳۹ هزار مددجو از خدمات امداد برخوردارند که این جمعیت با احتساب خانواده‌هایشان بالغ بر ۵۲ هزار نفر را شامل می‌شود.

وی گفت: ۱۰ هزار نفر از مددجویان تحت پوشش مستعد اشتغال هستند و امسال با منابع موجود و تسهیلات کارفرمایی ۵۳۳۲ شغل جدید را با ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار ایجاد می‌کنیم که نیمی از جمعیت فعال کمیته امداد است.

دهقانی اضافه کرد: ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای امسال داریم که ۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبار توسعه مناطق روستایی و محروم است.

وی اظهار داشت: کمیته امداد استفاده از ظرفیت خیرین کارآفرین را در دستور کار دارد تا موضوع اشتغال جدی گرفته شود که در این زمینه با بهره گیری از طرفیت برون سازمانی خیرین، جهادگران و راهبران شغلی به دنبال ایجاد اشتغال بازار محور هستیم.

دهقانی گفت: ضمن تعامل با همه دستگاه‌های اجرایی امسال قادریم تا ۵۳۳۲ شغل پایدار ایجاد کنیم اما در استان تعهد ما ۲۷۸۹ شغل است که در صورت تخصیص اعتبار لازم تا سقف ۱۳۰ میلیارد تومان می‌توانیم بیش از ۵ هزار شغل ایجاد کنیم.