شکسته شدن سدی در هریس خسارت چندانی در روستاهای پایین دست نداشت

 شکسته شدن سدی در هریس خسارت چندانی در روستاهای پایین دست نداشت

تبریز- مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی با اشاره به شکسته شدن سد امند در هریس گفت: شکسته شدن سدی در هریس خسارت چندانی در روستاهای پایین دست به همراه نداشته است.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدباقر هنربر عصر امروز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص دلایل شکستن این سد گفت: چند روز پیش به مسئولان روستای امند در هریس تذکرهای لازم را در خصوص احتمال شکسته شدن این سد داده بودیم که امروز این سد به دلیل افزایش بارش‌های بهاری و بالا رفتن ذخیره آب پشت سد شکست.

وی با تاکید بر اینکه در سال‌های قبل به دلیل بارندگی کم آب آن‌چنانی پشت سد ذخیره نشده بود، افزود: در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش بارندگی‌ها اهالی روستا به‌صورت خودسرانه و غیراستاندارد و غیرمجاز برای ذخیره بیشتر آب، اقدام به دپوی خاک بر روی دیواره سد کرده بودند و همین امر باعث شکستن سد شد.

هنربر در خصوص خسارت‌های شکسته شدن است سد نیز گفت: خوشبختانه خسارت چندانی را شاهد نبودیم، فقط یک خودروی سواری پیکان خسارت دید و شاهد آبگرفتگی در روستاهای پایین دست سد امند نیز نبودیم.

وی ادامه داد: یکی از دلایل خسارت ندیدن روستاها لایروبی مسیل های اطراف این سد و روستاها طی روزهای اخیر بود. امروز سیل از داخل روستا بدون هیچ خسارتی عبور کرد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی افزود: ارتفاع آب ۲ متر در مخزن سد بالا آمده بود و به تدریج از حدفاصل بدنه اصلی و خاکریز بالای بدنه، نشست آب و شسته شدگی بدنه اتفاق افتاده و منجر به تخریب حدود ۴۰ درصد بدنه سد شد.