هزینه‌های معدن گل‌گهر با طرح پژوهشی دانشگاه صنعتی شاهرودکاهش یافت

هزینه‌های معدن گل‌گهر با طرح پژوهشی دانشگاه صنعتی شاهرودکاهش یافت

شاهرود- دانشیار دانشکده معدن دانشگاه صنعتی شاهرود بابیان اینکه معدن گل‌گهر با مشکل افزایش فواصل حمل مواجه شده است، گفت: طرح پژوهشی این دانشگاه هزینه‌های این معدن را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر ، سیدمحمد اسماعیل جلالی ظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی دانشگاه صنعتی شاهرود ضمن بیان اینکه معدن گل گهر با مشکل افزایش فواصل حمل و کاهش صرفه اقتصادی سیستم حمل کامیونی مواجه شده است، ابراز داشت: طرح پژوهشی دانشگاه صنعتی شاهرود هزینه‌های این معدن را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

وی ضمن بیان اینکه در این طرح پژوهشی از سیستم حمل پیوسته با استفاده از نوار نقاله بهره گرفته‌شده است، اضافه کرد: این روش یکی از پرکاربردترین سیستم‌های باربری محسوب می‌شود که در کنار ماشین‌های معدنکاری سطحی می‌تواند نقش مهمی در کاهش هزینه‌های جاری داشته باشد.

دانشیار دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی شاهرود بابیان اینکه معدن گل گهر سیرجان یکی از بزرگترین معادن سنگ‌آهن روباز کشور محسوب می‌شود، ابراز داشت: این روش افزایش راندمان، ارتقای تولید و صرفه اقتصادی را به دنبال دارد.

جلالی بابیان اینکه برای اجرای این طرح در معدن شماره یک گل‌گهر سیرجان از سوی آنها با دانشگاه صنعتی شاهرود قرارداد منعقدشده است، تصریح کرد: برای آغاز کار ابتدا جانمایی و طراحی‌های لازم صورت گرفت که در ادامه کار الزامات فنی و ساختاری آن نیز طراحی‌شده است.

وی بابیان اینکه ارزیابی‌های فنی تیم پژوهشی نشان داد با ایجاد اصلاحات در طرح و برنامه‌ریزی تولید در معدن، امکان استخراج مواد دوباره این معدن توسط ماشین‌های استخراج سطحی وجود دارد، اضافه کرد: یکی از عمده مشکلات این معادن روباز بودن و روند طولانی آنها است که این طرح باعث حل این معضلات موجود می‌شود.