کاهش جرایم و تخلفات با اجرای طرح کاداستر در اسناد مالکیت رودهن

کاهش جرایم و تخلفات با اجرای طرح کاداستر در اسناد مالکیت رودهن

پردیس- رییس اداره ثبت اسناد و املاک رودهن از کاهش جرایم و تخلفات با اجرای طرح کاداستر در اسناد مالکیت رودهن خبر داد.

محمد حسین کریم بیگی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کاهش جرایم در اجرای طرح کاداستر در روهن گفت: طرح کاداستر از جمله طرح‌های بسیار ارزشمند بود که با املاک و تثبیت آن در طرح جامع اطلاعات بانکی سازمان، موقعیت هر ملکی را با تخصیص و تعیین مختصات انحصاری هر ملک مشخص می‌نماید.

کریم بیگی در پاسخ به اینکه آیا طرح مذکور نقاط ضعف دارد اشاره کرد: این طرح هیچ گونه نقطه ضعفی ندارد و اجرای این طرح که ابتدا در خصوص املاک شهری و روستایی صورت گرفت، اینک در خصوص اراضی کشاورزی در حال تکمیل است.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح کاداستر به میزان قابل توجهی تخلفات و جرایم مربوط به املاک و سند مالکیت کاهش یافته و جرایم مربوط به اسناد به حداقل رسیده و تعرضات ملکی با طرح کاداستر کاهش یافته و به همین دلیل حجم پرونده‌های قضائی و دعاوی مربوط به دادگاه کم شده است.

رئیس اداره ثبت اسناد و املاک رودهن در خصوص کاهش زمان استعلام پلاک املاک گفت: بخش عمده‌ای از فعالیت سازمان به صورت الکترونیک انجام می‌شود و باعث کاهش حجم کار و زمان کمتری صرف می‌شود که افراد از نحوه تقاضا و خود اطلاعات کافی دریافت می‌کنند.

کریم بیگی در خصوص فعالیت‌های اداره گفت: تمامی فعالیت اداره در ۲ بخش انجام می‌شود، بخش املاک، که ثبت مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی در اداره ثبت، مربوط به حوزه ثبتی ملک است و بخش اسناد، که همان تنظیم اسناد رسمی لازم الاجرا است و عمدتاً مربوط به نقل و انتقال مالکیت اشخاص است که در خدمات اسناد رسمی سازمان صورت می‌گیرد.

رئیس ثبت اسناد رودهن گفت: اداره ثبت در راستای رسالت مهم خود که تثبیت مالکیت اشخاص است موظف است به تمامی پرونده‌های متقاضیان رسیدگی کند و اگر پرونده‌ها منع قانونی نداشته باشد در مدت زمان کوتاهی سند مالکیت ثبت خواهد شد و چنانچه منع قانونی در ملک باشد با صدور تصمیم به متقاضی ابلاغ و پرونده تعیین تکلیف می‌شود.

کریم بیگی با اشاره به تکریم ارباب رجوع، بالا بردن سطح رضایت مراجعین و ارتقای سطح کارآمدی نظام اداری گفت: طرح تکریم ارباب رجوع باعث عدم نیاز متقاضیان به مراجعه حضوری است که بیشتر خدمات از طریق پست صورت می‌گیرد و از همه مهمتر مراجعه کارشناسان اداره به محل و انجام امور ثبتی است که از این طریق هزاران جلد سند مالکیت تقدیم روستاییان شده است