افزایش ۱۰ درصد وزن کالاهای صادراتی از زنجان در سال گذشته

افزایش ۱۰ درصد وزن کالاهای صادراتی از زنجان در سال گذشته

زنجان-مدیرکل گمرک استان زنجان از افزایش ۱۰ درصدی وزن کالاهای صادراتی طی سال گذشته از گمرک زنجان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، حمید احمدی بعد از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به نام‌گذاری سال از سوی رهبر معظم انقلاب به سال «رونق تولید»، بر ضرورت اهتمام به این شعار در گمرک زنجان تاکید و از برنامه‌ریزی این اداره‌کل در راستای کمک به رونق تولید خبر داد و افزود: خوشبختانه برنامه‌ریزی‌های گمرک زنجان در راستای اهتمام به شعار سال بوده و به همین خاطر از تولیدکنندگان حمایت می‌کنیم.

وی به وضعیت صادرات استان از گمرک زنجان در سال گذشته اشاره کرد و با بیان اینکه در همین راستا شاهد افزایش ۴۰ درصدی صادرات کالا از گمرک زنجان بودیم، تصریح کرد: ارزش صادرات استان از گمرک زنجان در سال ۹۶ برابر با ۲۳۹ میلیون و ۷۰۲ هزار دلار بود که این میزان در سال گذشته با افزایش ۴۰ درصدی به ۴۶۱ میلیون و ۸۷۷ هزار و ۱۶۰ دلار رسید.

احمدی گفت: سال گذشته شاهد افزایش ۱۰ درصدی وزن کالاهای صادراتی از گمرک زنجان بودیم، یعنی پارسال به میزان بیش از ۱۸۴ میلیون کیلوگرم انواع کالا از گمرک زنجان به کشورهای مقصد صادر شده است.

مدیرکل گمرک استان زنجان در خصوص اقلامی که از گمرک زنجان در سال گذشته به کشورهای مقصد صادر شده است، اظهار کرد: کالاهایی که از گمرک زنجان طی سال گذشته به کشورهای مقصد صادر شده، شامل شمش روی، شمش سرب، شمش آلومینیوم، ترانسفورماتور و قطعات، کابل، کاغذ کرافت، کاغذ تفلوتینگ و تیشو، پلیمر پروپلین، پلیمر اتیلین، پلی‌اتیلین، محصولات فولادی، مویز، کشمش و محصولات لبنی بوده است.

احمدی در ادامه، گریزی به وضعیت واردات استان در سال گذشته زد و با بیان اینکه این میزان واردات در سال گذشته ۱۷ درصد کاهش داشته است، افزود: میزان وارداتی که در سال ۹۶ از گمرک زنجان اتفاق افتاده برابر با ۲۳۸ میلیون دلار بوده، این در حالی است که این میزان واردات با ۱۷ درصد کاهش در سال گذشته به بیش از ۲۷۱ میلیون دلار رسیده است.

وی با یادآوری اینکه واردات کالاها از گمرک زنجان در سال گذشته به لحاظ وزنی همانند میزان صادرات افزایش داشته و این روند افزایشی در این زمینه ۴ درصد بوده است، بیان کرد: آنچه که در سال گذشته شاهد واردات از گمرک زنجان بودیم شامل کالاهایی چون خاک روی، ماشین‌آلات صنعتی و قطعات، مصنوعات پلاستیکی، نخ پلی‌آمید و پلی‌استر، پارچه نبافته، قطعات ترانسفورماتور و … بود.

احمدی با اشاره به اینکه گمرک زنجان در راستای شعار سال گام برداشته و در همین زمینه برنامه‌ریزی‌هایی را برای حمایت از تولیدکنندگان اتخاذ کرده است، گفت: یکی از این برنامه‌ها مربوط به ترخیص درصدی مواد اولیه واحدهای تولیدی است که هنوز موفق به دریافت کد رهگیری بانکی نشده‌اند و این بدان معنی است که در حدود ۸۰ درصد از کالاها در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد تا روند واردات مانع از تولید نشود.