لجام گسیختگی فرهنگی در جامعه/توجه به الگوسازی ضروری است

لجام گسیختگی فرهنگی در جامعه/توجه به الگوسازی ضروری است

رشت- نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه لجام گسیختگی فرهنگی از نگاه مردم مومن مشکل اصلی جامعه است، گفت: نیازمند الگوسازی مناسب در مسائل فرهنگی هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر ، آیت الله رسول فلاحتی پیش از ظهر سه شنبه در جلسه کمیته همکاری حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش گیلان که در دفتر نماینده ولی فقیه در این استان برگزار شد، اظهار کرد: امروز یکی از حربه‌های دشمن ایجاد فاصله میان حوزه و دانشگاه و آموزش و پرورش است.

وی با تأکید بر لزوم همکاری و تعامل حوزه و مراکز آموزشی به ویژه آموزش و پرورش، افزود: حوزه و آموزش و پرورش به عنوان دو بال کسب علم باید با یکدیگر همکاری و تعامل داشته باشند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه باید با ایجاد فضای آرام در راستای ترویج فرهنگ دینی گام برداریم، گفت: فرهنگ سازی و اجرای برنامه‌های فرهنگی باید از مهدهای کودک و پیش دبستانی‌ها آغاز شود تا در آینده در جامعه اثرات آن مشاهد شود.

وی در ادامه بر لزوم توجه مسئولان آموزش و پرورش و مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی در زمینه ترویج فرهنگی دینی تأکید و بیان کرد: اگر به مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی خوراک فرهنگی مناسب ارائه شود دیگر شاهد بسیاری از ریزش‌ها و ناهنجاری‌ها در جامعه نخواهیم بود.

آیت الله فلاحتی با اشاره به نبود زیربناهای فرهنگی مناسب در جامعه اشاره کرد و افزود: مدارس و دانشگاه‌ها باید به عنوان زیربناهای فرهنگی دیده شده و با برنامه ریزی درست در راستای ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی در این مراکز تلاش شود تا دیگر شاهد بروز ناهنجارهای فرهنگی در سطح جامعه نباشیم.

وی در ادامه بر الگوسازی مناسب در مسائل فرهنگی نیز تأکید و تصریح کرد: همکاری حوزه و آموزش و پرورش سبب تصحیح زیربناهای فرهنگی می‌شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به نقش خانواده در تربیت فرزندان و آشنایی آنها با احکام اسلامی، گفت: ۸۰ درصد اصول تربیتی فرزند در خانواده شکل می‌گیرد که متأسفانه امروز شاهد این هستیم که والدین این مسئولیت را از خود سلب کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌ها باید در حوزه فرهنگی همکاری و تعامل لازم را با دستگاه‌های متولی داشته باشند، ادامه داد: دولت، معلمان و روحانیون متولی تمام امور فرهنگی نیستند.

آیت الله فلاحتی با اشاره به اینکه وجود مشکلات اقتصادی در کشور، اظهار کرد: مردم مومن و ارزشی لجام گسیختگی فرهنگی را مشکل اول جامعه می‌دانند.