۶۰۰ هزار هکتار از مزارع طارم علیه ملخ مراکشی سمپاشی شد

۶۰۰ هزار هکتار از مزارع طارم علیه ملخ مراکشی سمپاشی شد

زنجان-مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶۰۰ هزار هکتار از زمین های منابع طبیعی و مراتع این استان در شهرستان طارم علیه ملخ مراکشی سمپاشی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از جهاد کشاورزی استان زنجان، ربابه شب‌خیز گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۶۰۰ هزار هکتار از زمین‌های منابع طبیعی و مراتع این استان در شهرستان طارم علیه ملخ مراکشی سم‌پاشی و با این آفت مبارزه شده است. ملخ یکی از آفت‌های عمومی است که در صورت مبارزه نکردن با آن می‌تواند خسارت فراوانی را به محصولات کشاورزی شهرستان وارد کند.

وی اظهار کرد: کانون یابی ملخ مراکشی از نیمه دوم اسفند ۹۷ در این شهرستان آغازشده و مبارزه با این آفت تا اوایل تیرماه ادامه دارد تا وارد مزارع نشوند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این سازمان سالانه برای مبارزه به‌موقع و موثر با آفت ملخ، به کانون یابی، کانون کوبی، سم‌پاشی و طعمه پاشی در سطح وسیعی از زمین‌ها و مراتع اقدام می‌کند.

شب‌خیز تأکید کرد: سالانه پنج میلیارد ریال اعتبار برای مبارزه با ملخ مراکشی نیاز است و در صورت جذب به‌موقع و مناسب اعتبار کمک قابل‌توجهی به مبارزه با آن می‌کند و می‌توان برای تحقق این مهم با بخش خصوصی قرارداد همکاری منعقد کرد.

وی افزود: دامداران، چوپانان و همه مردم در صورت مشاهده کانونی از ملخ مراکشی در مراتع شهرستان طارم مورد را برای مبارزه اطلاع دهند تا کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: کارشناسان پس از کانون یابی و سم‌پاشی کانون ملخ‌ها اقدام به نصب پرچم در آن نقطه می‌کنند که باید از ورود دام به این مکان‌ها جلوگیری شود و دامداران این مهم را مورد توجه جدی قرار دهند.