همه افراد بالای ۳۰ سال در لرستان پایش فشار خون می‌شوند

همه افراد بالای ۳۰ سال در لرستان پایش فشار خون می‌شوند

خرم‌آباد- با اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با فشار خون بالا، همه افراد بالای ۳۰ سال و همچنین مادران باردار و بیماران نارسایی کلیوی در لرستان پایش فشار خون می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر ، ستاد اجرایی بسیج ملی مبارزه با فشار خون بالا در دانشگاه علوم پزشکی لرستان تشکیل جلسه داد.

براساس این طرح تمامی افراد بالای ۳۰ سال مورد پایش فشار خون قرار می‌گیرند. همچنین مادران باردار و بیماران نارسایی کلیوی بدون محدودیت سنی در گروه هدف این برنامه قرار دارند. این ستاد شامل هفت کارگروه است که مسئولین آنها در این جلسه که در آن اعضای هیأت رئیسه و روسای شبکه‌های بهداشت و درمان سراسر استان حضور داشتند، معرفی شدند.

طبق اعلام محمد علی دریک دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی مبارزه با فشار خون بالا در لرستان؛ مهرزاد صفدری، ابوالفضل عباس زاده، عباس پزشکی، مجتبی خاکساریان، محسن اسدبیگی و عبدالرضا شهبازی به ترتیب به عنوان مسئولین کارگروه‌های پشتیبانی، آموزش، درمان، پایش و ارزشیابی، مشارکت‌های اجتماعی و اطلاع رسانی معرفی شدند.

همچنین علی سیفی به عنوان مسئول کارگروه شناسایی و ثبت بیماری‌ها انتخاب و معرفی شد.

برنامه‌ی بسیج ملی مبارزه با فشار خون بالا همزمان در سراسر کشور از روز بیست و هفتم اردیبهشت ماه (روز ملی مبارزه با فشار خون بالا) آغاز خواهد شد. این برنامه در دو بخش شامل بخش اول از بیست و هفتم اردیبهشت ماه لغایت هفدهم خرداد ماه جهت برنامه‌های اطلاع رسانی عمومی و بخش دوم از هفدهم خرداد ماه لغایت پانزدهم تیرماه جهت انجام برنامه‌ی اندازه گیری و پایش گروه هدف، است.

اطلاعات مربوط به فشار خون گروه‌های هدف این برنامه در سامانه الکترونیکی سلامت وزارت بهداشت (سیب) ثبت خواهد شد. این اطلاعات در روز هفتم مهرماه (روز جهانی قلب) ارائه و اعلام خواهند شد که براساس آن برنامه ریزی های لازم برای پیشگیری و مبارزه‌ی ملی با بیماری فشار خون بالا انجام خواهد شد.

پایش و اندازه گیری فشار خون در این برنامه در تمامی مراکز و پایگاه‌های جامع سلامت شهری و روستایی سراسر استان، مراکز درمانی و مراکزی که توسط سایر دستگاه‌های اجرایی و موسسات مردم نهاد اختصاص و بعداً اطلاع رسانی خواهند شد، انجام می‌گیرد.

اندازه گیری فشار خون به سه حالت خواهد بود که شامل اندازه گیری در مراکز و پایگاه‌های جامع سلامت، اندازه گیری در ایستگاه‌های مشخص شده و اندازه گیری توسط خود افراد در منزل است که می‌توانند پس از آن با مراجعه به سامانه معرفی شده که بعداً اعلام خواهد شد اطلاعات خود را ثبت کنند، می‌شود.

همچنین برای اجرای هرچه بهتر این برنامه مشارکت سایر دستگاه‌های اجرایی بسیار تأثیرگذار خواهد بود. این مشارکت با برگزاری جلسات برون بخشی در سطح استان و شهرستان‌ها اجرایی خواهد شد.