پایان اردیبهشت ماه آخرین مهلت ارسال صنایع دستی برای داوری نشان ملی

پایان اردیبهشت آخرین مهلت ارسال صنایع دستی برای داوری نشان ملی

کرمانشاه_معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه مهلت ارسال صنایع دستی استان برای داوری نشان ملی را پایان اردیبهشت ماه اعلام کرد.

پروانه حیدری در گفتگو با خبرنگار مهر ، از برگزاری داوری نشان ملی خبر داد و اظهار داشت: نشان ملی یک داوری است که دو سال یک بار بین محصولات صنایع دستی در کل کشور برگزار می‌شود.

وی افزود: این داوری ابتدا در مرحله استانی صورت می‌گیرد و پس از اعلام ما صنعتگران استان در حوزه صنایع دستی آثارشان را برای شرکت در این داوری ارائه می‌دهند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه تصریح کرد: آثاری که دارای آیتم‌های مورد نظر باشد مورد داوری قرار می‌گیرد.

وی به آیتم‌های مد نظر در این زمینه اشاره کرد و گفت: باید در آثار مذکور مواد اولیه طبیعی مورد استفاده قرار گرفته باشد، بازگشت به طبیعت داشته، بومی، دارای اصالت، طرح و نقش آن اصالت داشته باشد، کاربردی، قابلیت تولید در تعداد بالا و دارای نوآوری و خلاقیت باشند.

این مسئول مهلت ارسال آثار برای شرکت در داوری نشان ملی را پایان اردیبهشت ماه اعلام کرد و گفت: پس از اینکه آثار پذیرفته شدند در کرمانشاه یک داوری اولیه و استانی انجام می‌شود و سپس به ستاد داوری نشان ملی در سازمان مرکزی ارسال می‌شوند.

وی عنوان کرد: در مرحله کشوری آثار برتر استانی که مورد داوری قرار گرفته در رقابت با آثار ارسالی از سایر استان‌ها به رقابت گذاشته خواهد شد و آثار برتر نشان ملی دریافت می‌کنند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در پاسخ به اینکه هر هنرمند صنایع دستی می‌تواند چند اثر در این داوری شرکت دهد؟ گفت: هر فرد می‌تواند دو اثر در این زمینه ارائه کند.

وی افزود: پس از معرفی برترین‌ها در بخش کشوری داوری نشان ملی، آثار برتری که آیتم‌های بیشتری نسبت به سایر آثار در بخش کشوری داشته باشند، برای داوری بین المللی ارسال می‌شوند و در آنجا مورد ارزیابی شورای جهانی صنایع دستی قرار خواهند گرفت و آثار برتر نشان بین المللی دریافت می‌کنند.

به گفته معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، بیش از ۱۰۰ اثر در استان کرمانشاه تاکنون نشان ملی صنایع دستی و بیش از ۱۰ اثر نیز نشان بین المللی صنایع دستی دریافت کرده‌اند.

حیدری بیان اینکه ۶۰ رشته فعال صنایع دستی در استان کرمانشاه داریم، افزود: به جز رشته ساخت سازهای سنتی، تمامی رشته‌ها می‌توانند در داوری نشان ملی شرکت کنند.