کاهش انتقال حجم رسوبات به سدماملو با اقدامات آبخیزداری در پردیس

کاهش انتقال حجم رسوبات به سدماملو با اقدامات آبخیزداری در پردیس

پردیس- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری پردیس گفت:اقدامات آبخیزداری در پردیس موجب کاهش حجم رسوبات منتقل شده به مخزن سد ماملو شده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، یحیی روستایی پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران حاضر در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری پردیس اظها ر داشت: در شرایط وقوع بارش‌های شدید امکان ایجاد سیلاب‌های مخرب وجود دارد که عملیات آبخیزداری در قالب پروژه‌های مکانیکی و بیولوژیکی در بالادست حوزه‌های آبخیز می‌تواند ضمن کاهش سرعت جریان آب، موجب کنترل سیلاب و رسوبات به مناطق پایین دست شود.

وی به پروژه‌های آبخیزداری که سال گذشته در حوزه‌های آبخیز شهرستان پردیس اجرا شد اشاره کرد و اظهار داشت: سال گذشته و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و استانی در حوزه آبخیز گلخندان ۴ بند سنگی- ملاتی به حجم حدودی ۶ هزار متر مکعب ایجاد شد و در حوزه آبخیز باغکمش ۲ بند سنگی-ملاتی به حجم ۸۷۰ مترمکعب، ۳ بند سنگی-گابیونی به حجم ۵۵۰ مترمکعب و عملیات خشکه چین به حجم ۲۰ مترمکعب اجرا شد.

این مقام مسئول به بیان اثربخشی اجرای این پروژه‌ها پرداخت و خاطر نشان کرد: اقدامات خوبی که در این حوزه‌های آبخیز سال گذشته انجام شد، امسال و در پی بارش‌های شدیدی که داشتیم توانست علاوه بر کنترل سیلاب، از خسارات احتمالی به زیرساخت‌های شهری، روستایی و کشاورزی جلوگیری به عمل آورد.

روستایی ادامه داد: با توجه به اینکه رودخانه‌های فصلی و دائمی واقع در حوزه‌های آبخیز شهرستان پردیس همگی به مخزن سد ماملو وارد می‌شوند که بر این اساس اقدامات آبخیزداری انجام شده موجب کاهش حجم رسوبات منتقل شده به مخزن این سد شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پردیس به دستاوردهای دیگر فعالیت‌های آبخیزداری اشاره کرد و بیان داشت: در سایه این اقدامات شاهد ذخیره شدن حجم قابل توجهی از نزولات جوی در پشت بندهای ایجاد شده، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، بهبود پوشش گیاهی و رونق تولید هستیم.