قیمت خرما کاذب است/ توزیع ۴ کیلو شکر برای هر کرمانی

قیمت خرما کاذب است/ توزیع ۴ کیلو شکر برای هر کرمانی

کرمان - سرپرست معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی استانداری کرمان گفت: سال گذشته قیمت خرما هشت هزار تومان بود که اکنون به ۳۰ هزار تومان رسیده و قیمت کنونی خرما کاذب است.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدعلی دهقانی صبح سه شنبه در جلسه ستاد تنظیم بازار استان کرمان در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری کرمان در خصوص قیمت خرما بیان داشت: هر جنسی روال خودش را طی کند بهتر است تا اینکه دخالت شود زیرا بازار باید قیمت خود را تعیین کند.

وی افزود: قریب به ۲۰ تا ۲۵ هزار تن خرما در انبارهای بم، ریگان و نرماشیر وجود دارد که با توجه به اینکه به فصل برداشت خرما نزدیک می‌شویم و منتظر خرما جدید هستیم اگر ما دخالت نکنیم قیمت خرما خود به خود کاهش پیدا می‌کند ما منتظر این حادثه باید باشیم و اگر چند روز دست نگهداریم قیمت پایین می‌آید.

معاون سرپرست اقتصادی و برنامه‌ریزی استانداری کرمان گفت: قیمت خرما سال گذشته هشت هزار تومان بود که اکنون به ۳۰ هزار تومان رسیده و قیمت کنونی خرما کاذب است اکنون در این بازار وارد نشدن بهتر است زیرا خرما کالای اساسی سفره مردم نیست.

وی در خصوص توزیع و تأمین شکر در سطح شهر کرمان گفت: تاکنون قریب به ۹۰۰ تن شکر در کرمان توزیع شده در حالی که جمعیت شهر کرمان ۳۰۰ هزار نفر می‌باشد یعنی به ازای هر فرد کرمانی ۴ کیلو شکر توزیع شده است.

دهقان بیان داشت: در خصوص تخصیص شکر به واحدهای بسته بندی مقرر شود ۹۰ تن شکر را به کارخانجات بسته‌بندی اختصاص داده شود.

وی در ارتباط با توزیع گوشت تنظیم بازار گفت: ۱۲۰ تن گوشت بر اساس جمعیت شهرها تعیین شود و یک قسمت از این آمار هم برای سازمان‌ها و موسسات در نظر گرفته شود.

دهقان افزود: به پشتیبانی دام اجازه داده می‌شود مقدار ۱۳۰ تن گوشت مرغ را به تمامی متقاضیان عرضه کند و در ازای آن ۱۳۰ تن جایگزین در نظر گرفته شود.

معاون سرپرست اقتصادی و برنامه‌ریزی استانداری کرمان در ارتباط با وجود برنج در انبارها و عدم متقاضی تصریح کرد: دلیل متقاضی نداشتن برنج چیست؟

در این جلسه همچنین بیگلری مدیر کل امور غله کرمان گفت: ۷۶۷ تن روغن طرح ضیافت طی شش مجوز از شش کارخانه مختلف در نظر گرفته شده است.

دهقان یادآور شد: قیمت مرغ در روزهای اخیر روند کاهشی را طی می‌کند لذا برای اینکه تضمینی برای مرغداران داشته باشیم به مدت محدود خروج مرغ زنده را به استان سیستان و بلوچستان به صورت آزمایشی به مدت ۱۵ روز آزاد شود.

بیگلری بیان داشت: بیش از هزار و ۲۰۰ تن برنج در انبارها وجود دارد که از این آمار هزار ۱۸۸ تن آن طرح ضیافت می‌باشد که تنها ۲۵ تن متقاضی داشته و ۸۰ تن دانشگاه‌ها درخواست کرده‌اند و بقیه در انبارها بدون متقاضی وجود دارد.