آغاز عملیات جوان‌سازی باغهای گردو با پیوند سرشاخه‌کاری درشمیرانات

آغاز عملیات جوان‌سازی باغهای گردو با پیوند سرشاخه‌کاری درشمیرانات

شمیرانات- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شمیرانات از آغاز عملیات جوان‌سازی باغهای گردو با پیوند سرشاخه‌کاری در شمیرانات خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، مسعود ایلکا صبح سه شنبه با اعلام خبر آغاز عملیات جوان‌سازی باغ‌های گردو در شمیرانات در جمع خبرنگاران حاضر در جهاد کشاورزی شمیرانات اظهار داشت: برای اولین بار عملیات جوان‌سازی باغ‌های گردو از طریق پیوند سرشاخه‌کاری درختان نامرغوب در باغ‌های روستای سینک بخش لواسانات شهرستان شمیرانات آغاز شد و هدف جوان سازی و اصلاح درختان گردو از لحاظ کمی، کیفی و همچنین مبارزه با سرمازدگی باغات گردو بود که طی برگزاری کارگاه آموزشی با حضور کارشناسان و باغداران شهرستانهای شمیرانات و تهران برگزار شد.

وی ادامه داد: این کارگاه در یکی از باغ‌های شمیرانات و جهت اجرای عملیات پیوند انجام گرفت و این باغ به عنوان باغ نمایشی برای بازدید کلیه علاقه مندان به این تکنیک ایجاد شده است.

ایلکا در مورد طرح سرشاخه کاری توضیح داد و گفت: در این روش پیوندک یا همان شاخه درختان گونه‌های برتر و اصلاح شده، بر روی تنه درختان کم ثمر پیوند زده می‌شود تا پس از رشد کیفیت و کمیت محصول افزایش و درخت هم در مقابل تنش دمایی مقاوم می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شمیرانات افزود: در بعضی از سال‌ها به دلیل سرمای دیررس بهار خسارات زیادی به باغات گردو وارد می‌شود؛ به گونه‌ای که در سال گذشته بالغ بر ۴۰۰ هکتار از باغات گردو در شهرستان شمیرانات دچار سرمازدگی و خسارت صد درصدی شدند.

وی تصریح کرد: در راستای جوانسازی باغات گردو و استفاده از ارقام مقاوم به سرما، کارگاه‌های آموزشی تئوری و عملی سرشاخه کاری گردو توسط اساتید بین المللی و با حضور مدیران و کارشناسان باغبانی به مدت چند روز در سال گذشته و در ادامه در سال جاری برگزار شد.

ایلکا اضافه کرد: در این طرح باغات گردوی بذری با استفاده از ارقام جدید جوانسازی می‌شود و محصولی با کیفیت بهتر تولید خواهد شد و با انجام سرشاخه کاری پیش بینی می‌شود عملکرد ۲ برابری یعنی از ۴ تن به ۸ تن در هکتار و محصولی با پوست نازک و مغز بهتر تولید کنیم.