تعریف بسته‌های حمایتی و تشویقی ویژه حوزه گردشگری در همدان

تعریف بسته‌های حمایتی و تشویقی ویژه حوزه گردشگری در همدان

همدان - رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان بر تعریف بسته‌های حمایتی و تشویقی ویژه حوزه گردشگری در همدان تاکید کرد و گفت: تنها با شعار نمی‌توان توریست جذب کرد.

به گزارش خبرنگار مهر ، رضوان سلماسی پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به امکان خواهرخواندگی شهر همدان با سایر شهرها و کشورها بیان کرد: در دهکده جهانی هرگونه اتفاقی که در یک نقطه می‌افتد قابل تسری و تعمیم به دیگر نقاط دهکده است؛ زیرا فرآیند تبادل اطلاعات، علوم و اندیشه با سرعت قابل ملاحظه‌ای در جریان است.

وی با بیان اینکه داشتن ارتباطات بیشتر و نزدیک‌تر مردم شهرها و کشورها، منجر به بهبود شرایط حاکم بر هر منطقه خواهد شد؛ از سوی دیگر خواهرخواندگی وقتی قابل بهره‌برداری است که منجر به تبادل تجربیات شده و از حالت صوری و تشریفاتی خارج شود، گفت: برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده از تمامی ظرفیت‌های شهر و معرفی آن باید صورت پذیرد.

سلماسی با بیان اینکه همدان می‌تواند در امر خواهرخواندگی گام‌های موثرتری بردارد و به دنبال اثرگذاری فرهنگی و اجتماعی نیز باشد، گفت اسناد و هویت تاریخی شهر همدان با قدمتی بالغ بر ۲۵۰۰ سال در معرض تهدید است.

وی گفت: زمانی که در مقام سخن به مبحث شهر گردشگر و گردش چرخ اقتصاد با موضوع گردشگری معتقدیم و قصد داریم جاذب توریست باشیم، نباید فضاهای طبیعی و تاریخی شهرمان را از دست بدهیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه گردشگری منبع اصلی اشتغال، رشد و توسعه اقتصادی محسوب می‌شود، افزود: باید همت و عزم جدی برای حفظ آثار و جاذبه‌های گردشگری شهر وجود داشته باشد چراکه تنها با شعار نمی‌توان توریست جذب کرد.

خانه نراقی‌ها از ثبت ملی خارج شد

سلماسی بیان کرد: با کم توجهی‌های صورت پذیرفته خانه نراقی‌ها از ثبت ملی خارج شد و در خبرها آمده که بانک کارگشایی علی‌رغم ثبت در فهرست آثار ملی، در حال تخریب است.

وی با بیان اینکه با جداره‌سازی‌های مناسب‌تر در سطح شهر و حفظ داشته‌های تاریخی و طبیعی به طور قطع شاهد به نمایش گذاشتن فرهنگ تاریخ و تمدن همدان در راستای جذب گردشگر خواهیم بود، گفت: همدان در بحث گردشگری ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارد و نسبت به سایر شهرها، کم و کاستی ندارد.

سلماسی گفت: اگر بیش از ۱۸۰۰ آثار تاریخی شهر همدان همراه با فراهم ساختن شرایط ویژه، به اثر جاذب گردشگر تبدیل نشوند فایده ندارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان تأکید کرد: ماندگاری و اقامت گردشگران منوط به برنامه‌ریزی و آماده کردن بستر مناسب و ایجاد بسته‌های حمایتی و تشویقی حوزه گردشگری است.

وی با بیان اینکه همدان دارای ظرفیت‌های گردشگری مناسبی برای جذب گردشگر است اما برنامه‌ریزی برای ماندگاری بیشتر گردشگر در شهر همراه با فراهم ساختن زیرساخت‌های اساسی، اهمیت بیشتری دارد، گفت: بررسی ظرفیت‌های شهر همدان و تبدیل کردن آنها به آثار جاذب گردشگر از اهمیت بالایی برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سلماسی گفت: در صورت فراهم نشدن فضاهای مناسب شهری و گردشگری و مهیا نشدن زیرساخت‌ها در شهر، حتی اگر گردشگر یک بار هم به شهر همدان سفر کند، به طور قطع مجدد با انگیزه کمتری این شهر را جزو اولویت‌های مقصد سفر قرار می‌دهد.