صدور احکام جایگزین برای ۱۰ متخلف زیست محیطی در شفت

صدور احکام جایگزین برای ۱۰ متخلف زیست محیطی در شفت

شفت- رئیس حفاظت از محیط زیست شفت از صدور احکام جایگزین برای ۱۰ متخلف زیست محیطی طی شش ماه گذشته از سوی دادگستری این شهرستان خبر داد.

رضا زمانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به صدور احکام مجازات جایگزین برای مختلفان حوزه محیط زیست، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های ماده ۷۹ قانون مجازات‌های اسلامی که برای مجازات‌های حبس کوتاه مدت در جرایم غیر عمد اشخاص به جای محکومیت در زندان به ارائه خدمات عامل المنفعه دادگستری شهرستان شفت در این زمینه اقدام کرده است.

وی با بیان اینکه در شش ماه گذشته دادگستری شفت احکام جایگزینی برای ۱۰ نفر از متخلفات زیست محیطی صادر کرده است، افزود: از این میان برای ۸ نفر از برداشت کنندگان غیرمجاز شن و ماسه به میزان ۴۸۰۰ ساعت کار رایگان در کمیته امداد و برای ۲ نفر از متخلفان حیوان آزاری ۹ ماه همکاری با اداره محیط زیست و درمان حیوانات مصدوم را صادر شده است.

زمانی در ادامه ضمن قدردانی از دادگستری شهرستان شفت برای صدور چنین احکامی از قضات خواست با توجه به اینکه صدور احکام جایگزین و به ویژه احکام سبز تأثیر بسزایی در راستای فرهنگ سازی و آشتی متخلفان با محیط زیست دارد برای متنبه کردن متخلفان از مجازات‌های جایگزین مانند کاشت درخت، تغذیه و آزادسازی پرندگان و جمع آوری زباله حاشیه رودخانه‌ها و جاده‌ها و همکاری با اداره محیط زیست برای تنویر و ترویج فرهنگ زیست محیطی استفاده شود.