۴۰درصد سود حاصل از خدمات آزمایشگاهی به اساتید تعلق می گیرد

۴۰درصد سود حاصل از خدمات آزمایشگاهی به اساتید تعلق می گیرد

سرپرست معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد گفت: ۴۰ درصد از سود حاصل از خدمات آزمایشگاهی به اعضای هیئت علمی و کارکنان تعلق می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، بابک نگاهداری در تشریح گزارش فصلی حوزه پژوهش و فناوری، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با حدود ۱۱ هزار آزمایشگاه و کارگاه و بیش از ۱۴۷ هزار تجهیزات تخصصی بزرگترین سرمایه آزمایشگاهی و کارگاهی کشور است.

وی به بازدید خود از ۲۰۰ آزمایشگاه و کارگاه در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور اشاره و تصریح کرد: در همین راستا پیش نویس آئین نامه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی که قابلیت ارائه خدمات به داخل و بیرون از دانشگاه را دارند، تنظیم شده که به زودی ابلاغ می‌شود.

۴۰ درصد از سود حاصل از خدمات آزمایشگاهی به اعضای هیئت علمی و کارکنان تعلق می‌گیرد

سرپرست معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: به منظور بهره‌مندی هر چه بیشتر اساتید، کارکنان و کارشناسان آزمایشگاه‌ها از سود حاصل از ارائه خدمات آزمایشگاهی، مقرر شد ۴۰ درصد از سود حاصل از ارائه هر خدمت آزمایشگاهی به عضو هیئت علمی، کارکنان یا کارشناسانی که آن خدمت را ارائه داده‌اند، تعلق گیرد.

نگاهداری تأکید کرد: همچنین برای رفع موانع اداری و مالی، مجموعه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی استان از نظر هویت حقوقی ذیل «مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی» قرار می‌گیرد که از نظر اداری و مالی به طور مستقل به عنوان یک مرکز، تعامل مالی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۱۲ پژوهشکده و ۱۲۵ مرکز تحقیقاتی است، گفت: پس از برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی با روسای مراکز تحقیقاتی، آئین‌نامه جدید مراکز تحقیقاتی نهایی شد. در این آئین نامه سعی شده مسیر سهل و روانی برای ارتباط با صنعت و جامعه برای مراکز تحقیقاتی مهیا شود و منافع اعضای هیئت علمی و کارکنان مد نظر قرار گیرد.

سرپرست معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در آئین نامه جدید مراکز تحقیقاتی امکان گذراندن ساعات موظفی پژوهشی برای اعضای هیئت علمی واجد شرایط در مراکز تحقیقاتی مهیا شده است.

نگاهداری با بیان اینکه در هر یک از استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه‌ای تحت عنوان سرای نوآوری به عنوان یک مرکز با سازوکار اداری و مالی شکل می‌گیرد که امکان تعامل با صنایع و سازمان‌های بیرونی را دارد، گفت: کلیه مجموعه‌های فناور و نوآور استان اعم از مراکز رشد، پردیس‌های پارک علم و فناوری، شتاب دهنده‌ها، پارک‌های صنعتی و مدارس خلاقیت در سرای نوآوری تعریف می‌شوند.

میزان حق مسئولیت روسای مراکز رشد بر اساس عملکرد آنهاست

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای یک هزار و ۱۳۵ شرکت فناور در قالب ۱۳۵ مرکز رشد مستقل در واحدهای سراسر کشور است، اظهار داشت: در مدل جدید آئین‌نامه ارزیابی مراکز رشد، ارزیابی عملکرد سالانه مراکز رشد با شاخص‌های مشخصی صورت می‌گیرد و میزان حق مسئولیت رئیس مرکز رشد، تابعی از عملکرد آن است.

سرپرست معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی از امکان استقرار شرکت‌ها و واحدهای کارآفرین در مراکز رشد خبر داد و گفت: با بازنگری در اساسنامه مراکز رشد امکان استقرار شرکت‌ها و واحدهای کارآفرین علاوه بر شرکت‌های دانش بنیان در مراکز رشد مهیا شد. همچنین شیوه‌نامه برگزاری رویدادهای فناورانه و نوآورانه اعم از استارت‌آپ ها و نظایر آن تهیه شده است.

نگاهداری خاطرنشان کرد: یکی از موانع تجاری سازی فناوری‌های تولیدی در دانشگاه و پتنت‌های ثبت شده، سهم مالکیت معنوی طرفین موضوع اعم از دانشگاه، اساتید و دانشجویان بود که کارشناسی دقیقی در این خصوص صورت گرفت که با توجه به نوع حمایت دانشگاه و پایان نامه و غیر پایان نامه بودن پتنت‌های ثبت شده، درصد سهم منصفانه‌تر و دقیق‌تر در راستای صیانت هر چه بیشتر از مالکیت معنوی اعضای هیأت علمی، دانشجویان و دانشگاه اصلاح شد.

تحول موثر و پایدار با همکاری اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه تحقق می‌یابد

وی درباره عملکرد معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در زمینه ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه، اظهار داشت: در همین راستا تفاهم نامه‌هایی با صنایع ذوب آهن، کشاورزی، ایران خودرو، زیست فناوری، فناوری اطلاعات، اتاق‌های بازرگانی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و سازمان اوقاف منعقد شد. همچنین با توجه به اهمیت راهبردی کشاورزی برای کشور و دانشگاه آزاد اسلامی، نشست تخصصی عنوان پویش صادرات در محصولات کشاورزی را با حضور فعالان حوزه صادرات در سازمان مرکزی برگزار کردیم.

نگاهداری با تأکید بر اینکه تحول موثر و پایدار در دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری اعضای هیأت علمی، کارشناسان و کارکنان دانشگاه تحقق می‌یابد، گفت: به همین منظور فراخوانی برای دعوت به همکاری اعضای هیأت علمی و نیروهای متخصص دانشگاه آزاد اسلامی در مدیریت‌های حوزه پژوهش و فناوری اعلام کردیم. که پس از بررسی سوابق افراد و مصاحبه‌های حضوری، حدود ۱۶ نفر از متقاضیان جهت همکاری در حوزه‌های مدیریتی انتخاب شدند.

وی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در آستانه گام دوم خود می‌تواند در آستانه یک تحول بزرگ قرار گیرد. بی شک یکی از پیشران‌ها و موتورهای محرکه اصلی این تحول حوزه پژوهش، فناوری و نوآوری است.