پرداخت ماهانه هفت میلیارد تومان به مددجویان استان قزوین

پرداخت ماهانه هفت میلیارد تومان به مددجویان استان قزوین

قزوین- مدیرکل کمیته امداد استان قزوین از پرداخت ماهانه هفت میلیارد تومان به مددجویان استان قزوین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، مجید مومنی در نشست هم اندیشی روحانیون و مبلغین که به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان برگزار شد، اظهار کرد: متأسفانه نگاه به کمیته امداد امام (ره) و خدمات این نهاد جامع نیست و هرکس بخشی از این فعالیت‌ها را می‌شناسد و این موضوع وظفیه ما را برای اطلاع رسانی مناسب از خدمات و فعالیت‌های کمیته امداد، سنگین‌تر کرده است.

وی ادامه داد: ضرورت دارد روحانیون و مبلغین عزیز که ارتباط تنگاتنگی با اقشار مختلف مردم دارند و ابزار تبلیغی منابر هم در اختیار دارند، از عملکرد و برنامه‌های این نهاد بیشتر آگاهی داشته باشند و خدمات نظام را به گوش مردم برسانند که نتیجه آن مشارکت مردم در خدمت رسانی بهتر و بیشتر به نیازمندان خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین افزود: شاید وقتی برخی خبر جمع آوری حدود شش میلیارد تومان صدقه مردم استان قزوین در سال گذشته را می‌شنوند از خود بپرسند که این پول کجا و چگونه هزینه می‌شود اما جالب است که بدانید، کمیته امداد استان قزوین طی سال ۹۷ ماهیانه هفت میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان کمک معیشت و یارانه به مددجویان تحت حمایت، پرداخت کرده است.

وی با اشاره به اینکه کمیته امداد مصرف کننده فقر است نه تولید کننده آن، اضافه کرد: در ابتدای سال ۹۷ کمتر از ۲۰ هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان قزوین بودند اما با توجه به مسائل و مشکلات اقتصادی، در پایان سال این رقم به بیش از ۲۹ هزار خانوار رسیده است.

مومنی خطاب به روحانیون گفت: انتظار داریم به مردم بگویند که کمیته امداد امام (ره) در کنار کمک‌های معیشتی و اقتصادی، برای رفع محرومیت و فقر از جامعه، برنامه‌های مختلفی برای توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت خود اجرا می‌کند، و پرداخت کمک‌های موردی و معیشتی به خانواده‌های تحت حمایت فقط برای بازگرداندن مددجو به شرایط عادی است و بعد از آن کمک به ایجاد اشتغال به عنوان رویکرد جدی مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین تصریح کرد: وقتی موضوع معیشت افراد با اشتغال حل شود دیگر آن فرد به کمک دیگران نیازی نخواهد داشت و زمینه و بستر استقلال معیشتی و زندگی توأم با عزتمندی خاناده فراهم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به رویکرد توانمندسازی در سال ۹۷ بیش از ۴۷ میلیارد و ۸۱۸ میلیون تومان تسهیلات اشتغالزایی به دو هزار و ۶۴۵ نفر از نیازمندان و مددجویان پرداخت شده است.

مومنی یادآورشد: عموم مردم نیکوکار می‌توانند در دورترین نقاط و حتی بدون مرجعه به دفاتر کمیته امداد از طریق کد # ۰۲۸*۸۸۷۷* کمک‌های خود را به نیازمندان اهدا کنند.

در ادامه مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین اظهار کرد: نقش روحانیت در جامعه مهم است از این رو لازم است از ظرفیت منبر و مسجد برای فرهنگ سازی انفاق و نیکوکاری استفاده شود.

حجت الاسلام علی نعمت الهی ادامه داد: در جامعه ما فرهنگ دینی وجود دارد ولی آنچه موجب بروز برخی آسیب‌ها شده است، نقص در تربیت فرهنگی است.

وی اضافه کرد: باید برای تربیت دینی بیش از این کار کنیم، یکی از مسائلی که در ابعاد مختلف زندگی ما اثرگذار است موضوع زکات است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین تصریح کرد: نباید به موضوع زکات به عنوان یک دستور برای قشر خاصی نگاه شود بلکه زکات برای ایجاد عدالت در ابعاد مختلف و ارتقای جامعه است از این رو پرداختن و یا نپرداختن زکات در جامعه منجر به مسائلی می‌شود که در زندگی روزمره همه ما تأثیرگذار است.

وی اضافه کرد: صدقه نیز یکی دیگر از مسائلی است که لازم است جامعه بدان به خوبی بپردازد و با ابعاد مختلف این ابزار معنوی آشنا شود.

حجت الاسلام نعمت الهی یادآورشد: همانطور که جامعه در ابعاد مختلف در حال روزآمدی است باید شیوه‌های جدید و نگاه‌های نو در احکام و دستورات دینی برای مردم تبیین شود.