پیوست‌های فرهنگی و اقتصادی پیاده‌راه اکباتان همدان اجرایی نشده است

پیوست‌های فرهنگی واقتصادی پیاده‌راه اکباتان همدان اجرایی نشده است

همدان - رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان گفت: پیوست‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی پیاده راه اکباتان همدان اجرایی نشده و همین امر موجب نارضایتی کسبه و مردم شده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، حسین قرا باغی عصر دوشنبه در کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان با بیان اینکه طرح‌های اجرا شده در مدیریت شهری باید باعث افزایش رضایتمندی شهروندان شده و توسعه شهر را رقم بزند، اظهار داشت: اجرای پیاده راه بوعلی و اکباتان همدان به این امر کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه اقداماتی در پیاده راه سازی با کمک میراث فرهنگی همدان صورت گرفته است به مرمت و بازسازی سرای گلشن در خیابان اکباتان همدان اشاره کرد و گفت: مرمت بناهای تاریخی در دست پیگیری است هرچند انتقاداتی به نحوه انجام امور در سال‌های قبل از ۹۲ وجود دارد چرا که حدود ۲۲۰ واحد واجد ارزش تخریب شده است.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان با بیان اینکه همدان شهری تاریخی است اما در ثبت و مرمت آثار تاریخی کاری انجام نشده است، اظهار داشت: البته اخیراً اقداماتی صورت گرفته که جای تقدیر دارد.

قراباغی تاکید کرد: در راستای ایجاد و حفظ هویت فرهنگی و تاریخی شهر همدان ثبت آثار به جا مانده از گذشتگان برای رساندن آن به آیندگان باید لحاظ شود.

وی به اجرای طرح پیاده راه خیابان بوعلی اشاره کرد و با بیان اینکه این طرح یک طرح خاص بود، اظهار داشت: پیاده راه میدان امام و پیاده راه اکباتان نیز یک طرح گردشگری است و بازدید کننده را محصور می‌کند کما اینکه از اجرای این طرح در دل شهر همدان احساس غرور می‌کنیم.

قراباغی با بیان اینکه این طرح حسن‌های بسیاری دارد اما باید پیوست‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در آن دیده می‌شد ولی با وجودی که این پیوست‌ها مطالعه شده اما در اجرا به هر دلیلی کمتر دیده می‌شوند که موجب نارضایتی کسبه و مردم شده است.

وی با تاکید بر اینکه هر طرحی بالاخره ایراداتی دارد و باید رفع مشکل شود، اظهار داشت: کسبه خیابان اکباتان در موضوعات اقتصادی و اجتماعی ایراداتی به طرح وارد می‌دانند که در این راستا از ۲ سال پیش تا کنون با دستگاه‌های متولی اجرای طرح برای رفع مشکلات مذاکره کرده‌اند.

قراباغی با بیان اینکه باید خیابان اکباتان و بازارهای این محدوده را از وضعیت فعلی نجات داد چرا که این محدوده به مرکز اقتصادی شهر منتهی می‌شود، اظهار داشت: طی ماه‌های اخیر کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان برای رفع مشکل خانه مسافرها به خصوص زمانی که مسافر در ساعات شب قصد تردد در مسیر را دارد جلساتی برگزار و مقرر شد ساعاتی برای ورود و خروج مسافران در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه مباحث گردشگری پیاده راه اکباتان قابل توجه است چرا که این مسیر به تپه هگمتانه منتهی می‌شود، اظهار داشت: باید به نحوی اقدام شود که باری از دوش مردم و کسبه در این خیابان برداشته شود.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان همچنین با تاکید بر اینکه برای مرمت و بازسازی جداره‌های خیابان‌های رینگ اول شهر همدان فاکتورهای تشویقی در نظر گرفته شده و حتی عوارض تعمیرات رایگان و یک سال نیز بخشودگی عوارض کسب و پیشه مدنظر است، اظهار داشت: ثبت جهانی تپه هگمتانه به خاطر خیابان آهن فروشان خدشه دار شده است.