نظارت مردم بر دولت مهم ترین مولفه حقوق شهروندی است

نظارت مردم بر دولت مهم ترین مولفه حقوق شهروندی است

رشت- استاندار گیلان با اشاره به اینکه آگاهی از همه امور حق مردم است، گفت: نظارت مردم بر دولت مهم ترین مولفه حقوق شهروندی است.

به گزارش خبرنگار مهر ، مصطفی سالاری عصر دوشنبه در صیانت از حریم امنیتی عمومی و حقوق شهروندی که در سالن اجتماعات استانداری گیلان برگزار شد، اظهار کرد: مولفه مهم در موضوع حقوق شهروندی، بحث نظارت مردم یعنی خدمت گیرندگان بر دولت است.

سالاری افزود: مردم باید این حق را داشته باشند که به صورت شفاف از طریق رسانه‌ها در جریان امور قرار گیرند، چون افکار عمومی باید در بیان نظراتش آزاد باشد.

استاندار گیلان در ادامه با بیان اینکه با اجرایی شدن طرح دولت الکترونیک، زمان خدمت رسانی به مردم کاهش می‌یابد، گفت: این برنامه قابل پیگیری و رهگیری بوده و به شفافیت و سلامت عملکرد دولت نیز کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در بحث نظارت مردم به دولت، از سازمان‌های مردم نهاد درخواست کرده‌ایم در این زمینه مشارکت داشته باشند، بیان کرد: وجود چنین نظارتی سبب می‌شود واحد مرتبط در بازه زمانی سریع‌تر به دستگاه مربوطه ارجاع شود.

سالاری در ادامه افزود: سامانه سامد نیز در این زمینه برای پاسخگویی انتقادات مردم در حال اجرا است.

فرهنگ سازی نخستین گام در موضوع عفاف و حجاب است

وی با تاکید بر سفر هفتگی مدیران کل دستگاه‌های اجرایی به شهرستان‌های مختلف استان گیلان، گفت: سفر مدیران کل سبب حل مشکلات مردم در ۱۶ شهرستان شده و مطالبات مردم در زمینه‌های مختلف حل می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه مدیران کل نباید بیش از چند مدیر دستگاه اجرایی را در ساعت اداری برای جلسه احضار کنند، ادامه داد: این جلسات در صورت لزوم باید خارج از وقت اداری برگزار شود.

وی همچنین به موضوع جذب نیرو در دستگاه‌های اجرایی و سازمان و نهاد اشاره و بیان کرد: جذب نیرو باید بر اساس ساختار سازمانی انجام شود و هر گونه اهمال سلیقه در این زمینه غیرقابل توجیح بوده و به شدت برخورد می‌شود.

سالاری با اشاره به موضوع عفاف و حجاب، تأکید کرد: در این زمینه در گام نخست نیازمند فرهنگ سازی هستیم تا باور به مسائل اعتقادی در جامعه تقویت شود.

لزوم توجه به آموزش در زمینه صیانت از حقوق شهروندی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان در ادامه این جلسه با تاکید بر اینکه برای صیانت از حقوق شهروندی نیازمند آموزش، پایش و ارزیابی در بین تمامی کارکنان دستگاه‌های اجرایی هستیم، گفت: بر ارتقای آگاهی‌های عمومی و شغلی مردم در زمینه بهبود جایگاه و وضعیت حقوق شهروندی همه دستگاه‌ها باید آموزش‌های لازم را در این زمینه را ببینند.

ارسلان زارع با تاکید بر ارتقا اجرایی شدن طرح دولت الکترونیک، گفت: رضایتمندی و رعایت حقوق مردم جز اولویت‌های دولت است و اشکالات و نواقص که در این حوزه وجود دارد باید حل شود.