سم پاشی در۳۰۰هکتار از اراضی استان/ضرورت پای کار آمدن همه دستگاهها

سم پاشی در۳۰۰هکتار از اراضی استان/ضرورت پای کار آمدن همه دستگاهها

یاسوج- مدیر کل جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سم پاشی در ۳۰۰هکتار از اراضی استان آغاز شده و این سم پاشی در سه نوبت انجام شده است اما مبارزه با ملخهای صحرایی نیازمند عزمی همگانی است.

به گزارش خبرنگار مهر ، الیاس تاج الدینی بعدازظهر دوشنبه در نشست اضطراری ستاد بحران استان افزود: ما برای مقابله با خسارات این ملخ‌ها تنها دو هفته فرصت داریم.

وی با بیان اینکه برای مقابله با این ملخ‌ها به تانکر آب، خودرو، چراغ و نیروی انسانی نیاز است، گفت: بهمن ماه موج اول هجوم ملخ‌ها وارد کشور شد که شش استان را درگیر کرد و در موج دوم نیز هشت استان درگیر شد که استان ما یکی از این هشت استان است.

تاج الدینی افزود: برای مبارزه یا این ملخ‌ها همه دستگاه‌ها باید وارد کار شوند چرا که این ملخ‌های صحرایی هر سبزینه ای را از بین می‌برد.

وی اظهار داشت: این ملخ‌ها قدرت پرواز بسیار بالایی دارد و می‌توانند هزار کیلومتر پرواز کنند و طول ملخ صحرایی زرد رنگ نیز حدود ۴۵ تا ۷۰ میلی متر است.

تاج الدینی مشکل اصلی در مبارزه با این ملخ‌ها را تخم گذاری این ملخ‌ها دانست و گفت: در هر تخم ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ ایجاد می‌شود و اگر اکنون مبارزه نکنیم این ملخ‌ها از دنا نیز می‌گذرند.

وی با بیان اینکه حداقل ۴۰ هزار هکتار در استان پایش کردیم، تصریح کرد: فقط دو هفته فرصت داریم اگر در این دو هفته آنها را از بین نبریم بدون شک در آینده برای ما بحران ایجاد می‌شود و باید نگران سال آینده خود باشیم چرا که ملخ‌ها تخم‌ها را زیر خاک قرار می‌دهند.

مدیر کل جهاد کشاورزی تاکید کرد: هجوم ملخ‌ها از خوزستان، فارس و بوشهر در حال گسترش است.

تاج الدینی افزود: امسال از لحاظ آورد آبی و بارش سال بسیار خوبی است و در بخش کشاورزی و زراعت و مراتع فصل خوبی داریم و در سال جاری تولید گندم ۱۷۰ هزار تن پیش بینی شده است که ۷۵ هزار تن خرید گندم مازاد از کشاورزان را داریم.