اختصاص تسهیلات بانکی برای تجهیز چاه‌های کشاورزی به کنتور هوشمند

اختصاص تسهیلات بانکی برای تجهیز چاه‌های کشاورزی به کنتور هوشمند

اراک- استاندار مرکزی گفت: فرمانداران باید از محل اعتبارات صندوق بخش کشاورزی و تسهیلات بانکی، مبالغی را برای تجهیز چاه‌های آب کشاورزی استان به کنتور هوشمند اختصاص دهند.

به گزارش خبرنگار مهر ، استاندار مرکزی، ظهر دوشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع استان مرکزی، در اراک اظهار داشت: با توجه به شرایط سخت سال آبی که در سال ۹۷ پشت سر نهادیم، عملکرد شورای حفاظت از منابع استان در انسداد چاه‌های غیرمجاز، هوشمند کردن چاه‌های آب و کاهش کشت‌های آب بر در سطح استان بسیار مثبت بوده است.

وی ادامه داد: علی رغم افزایش میزان بارندگی‌های اخیر نسبت به سال گذشته نباید به این میزان از بارندگی امیدوار بود. باید در استفاده از منابع آب صرفه جویی کنیم و این مهم در اولویت کارها و سرلوحه کار شورای حفاظت از منابع آب استان قرار گیرد.

آقازاده افزود: فرمانداران در شش ماه نخست سال جاری باید برنامه‌هایی ر ا برای شورای حفاظت از منابع شهرستان‌ها تدوین کرده و گزارش این برنامه‌ها و جلسات را به دبیرخانه استانداری ارسال کنند.

استاندار مرکزی افزود: فرمانداران باید از محل اعتبارات صندوق بخش کشاورزی و تسهیلات بانکی مبلغ دو الی سه میلیارد تومان در هر شهرستان برای تجهیز چاه‌های آب کشاورزی به کنتور هوشمند اختصاص دهند.

وی با اشاره به عملیات مسدودسازی ۴۰۰ حلقه چاه غیر مجاز طی سال گذشته در استان مرکزی بیان کرد: در سال جاری ۲۸۰ حلقه چاه غیرمجاز توسط فرمانداران مسدود می‌شود.

استاندار مرکزی در خصوص خسارت وارد شده ناشی از سیلاب اخیر به سدها و بندهای خاکی استان بیان داشت: با توجه به اینکه تاکنون نزدیک به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب پشت سدها ذخیره سازی شده و خسارت‌های را به بندهای خاکی و سدها وارد کرده، نیازمند اقدامات و تعمیرات اساسی در این حوزه هستیم و باید از اعتبارات هر چند اندک برای مرمت و تعمیرات بندها و سدهای خاکی استفاده کنیم.

آقازاده افزود: با این حجم آب ذخیره شده در پشت سدها امسال تولید کشاورزی استان می‌تواند با تحول عظیمی همراه باشد.