رسانه‌ها و سمن‌ها ظرفیت خوبی برای اجتماعی شدن سلامت هستند

رسانه‌ها و سمن‌ها ظرفیت خوبی برای اجتماعی شدن سلامت هستند

زنجان-رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: باید از ظرفیت رسانه‌ها و سمن‌ها برای اجتماعی کردن سلامت استفاده کرد چرا که توجه به این امر مهم باعث ارتقای سلامت مردم می شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، پرویز قزلباش ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران در محل دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، بابیان اینکه بیش از ۲۱۴ کانون سلامت‌محور در استان زنجان تشکیل‌شده است، گفت: به‌منظور ارتقای مشارکت مردمی برای افزایش استانداردها و شاخص‌های سلامت در استان زنجان، کانون‌های سلامت‌محور تشکیل‌شده است.

وی بر اجتماعی سازی سلامت تأکید دارد، گفت امسال رویکرد دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اجتماعی سازی سلامت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بابیان اینکه باید از ظرفیت رسانه‌ها و سمن‌ها برای اجتماعی کردن سلامت استفاده شود، اظهار کرد: توجه به این امر مهم باعث ارتقای سلامت و سطح آگاهی مردم از سلامت خواهد شد.

قزلباش تأکید کرد: سمن‌ها و رسانه‌ها می‌توانند با مشارکت خود بخش عمده‌ای از مشکلات حوزه سلامت را حل کرده و در فرهنگ‌سازی اجتماعی شدن نظام سلامت نقش موثری را ایفا کنند.

وی ترویج و تقویت سبک زندگی اسلامی و ایرانی در بحث تغذیه را عامل مهم در سلامتی خانواده‌ها تأکید کرد و افزود: باید سبک زندگی اسلامی و ایرانی با مشارکت مردم در جامعه نهادینه شود چراکه جلوی بسیاری از بیماری‌ها را می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ابراز کرد: متولی ارتقای سلامت تنها دانشگاه علوم پزشکی نیست و همه باید برای ارتقای سلامت جامعه کمک کنند.

قزلباش به رویکرد دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در سال جاری اشاره کرد و گفت: این دانشگاه بر اجتماعی کردن حوزه سلامت در استان مدیریت و برنامه‌ریزی لازم را دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه امید به زندگی در استان زنجان به بیش از ۸۵ سال رسیده که از نرم کشوری بالاتر است، ادامه داد: خود مراقبتی و استفاده از تغذیه مناسب در افزایش امید به زندگی افراد بسیار موثر است و باید خود مراقبتی به خوبی فرهنگ سازی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان جزو ۱۰ دانشگاه قطب کشور است، افزود: استان زنجان در سرانه تخت بیمارستانی وضعیت خوبی دارد و باعث افزایش کمیت و کیفیت خدمات درمانی در استان شده است.