تحویل بره ۵ روزه میش ارمنی به حفاظت محیط زیست همدان

تحویل بره ۵ روزه میش ارمنی به حفاظت محیط زیست همدان

همدان - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: بره ۵ روزه میش ارمنی توسط چوپانی به یگان حفاظت محیط زیست استان همدان تحویل داده شد.

جواد نوری اظهار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بره ۵ روزه میش ارمنی توسط چوپانی به یگان حفاظت محیط زیست استان همدان تحویل داده شد، اظهار داشت: چوپان به گمان اینکه بره مادرش را گم کرده است، آن را در یکی از مناطق حفاظت شده استان همدان گرفته و به پرسنل یگان حفاظت محیط زیست تحویل داد.

جواد نوری اظهر گفت: برخی جانوران وحشی مانند قوچ و میش و کل و بز در این فصل برای چرا نوزادان خود را به همراه نمی‌برند و یا در هنگام احساس خطر از جانب انسان و گوشت خواران ممکن است که از نوزاد خود فاصله بگیرند لذا بسیار دیده شده که طبیعت گردان و مردم محلی، هنگام گشت و گذار در طبیعت و زیستگاه وحوش، نوزادان حیات وحش را دیده و به منظور کمک و جلوگیری از اتلاف حیوان و یا بعضاً برای سو استفاده، با خود به مناطق شهری و روستایی حمل می‌کنند در حالی که در همان زمان احتمالاً مادر آن نوزاد در همان نزدیکی بوده است.

نوری اظهر گفت: تماس انسان با نوزاد حیات وحش مانند بره قوچ و میش وحشی می‌تواند مانع از ارتباط گیری مجدد بره با میش شود به نحوی که حتی در صورت برگرداندن بره به محل زنده گیری، احتمال اتلاف بره به دلیل عدم پذیرش میش بالا باشد.

وی تاکید کرد: همه طبیعت گردان و چوپانان و مردم محلی در هنگام مشاهده این گونه موارد، بدون هیچ گونه دخل و تصرف و یا گرفتن نوزاد وحوش، صرفاً ضمن ترک سریع محل باید موضوع را به اداره کل حفاظت محیط زیست استان یا ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها و پاسگاه‌های محیط بانی، از طریق شماره تلفن ۱۵۴۰ اطلاع دهند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان تصریح کرد: هر نوع شکار و زنده گیری و نقل و انتقال حیات وحش بدون کسب مجوز، ممنوع بوده و جزای کیفری حبس و جزای نقدی به همراه خواهد داشت.