۵۹ درصد مهندسان خراسان شمالی فاقد پروانه اشتغال هستند

۵۹ درصد مهندسان خراسان شمالی فاقد پروانه اشتغال هستند

بجنورد- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی گفت: ۵۹ درصد از مهندسان این استان از پروانه اشتغال برخوردار نیستند.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی اکبر رمضانی ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان شمالی با بیان اینکه چهار هزار و ۳۴ نفر عضو سازمان نظام مهندسی این استان هستند، اظهار کرد: از این تعداد یک هزار و ۷۰۰ نفر مشغول به کار و ۵۹ درصد بیکار هستند چرا که پروانه اشتغال ندارند.

رمضانی افزود: این چهار هزار و ۳۴ مهندس در سه پایه فعالیت می‌کنند که پایه یک ۲۲ درصد و پایه دو و سه ۳۹ درصد است.

وی تصریح کرد: باوجود اینکه خراسان شمالی استانی جوان است اما تعداد مهندسان در پایه یک کمتر از پایه دو و سه است.

رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی با بیان اینکه سال گذشته، یک میلیون و ۱۰ هزار متر مربع نقشه توسط مهندسان طراحی شد، گفت: برای یک میلیون متر مربع نقشه، دو هزار و ۸۴۳ پروژه به شهرداری‌های سطح استان ارسال شد.

رمضانی عنوان کرد: این رقم در مقایسه با سال ۹۶، ۴/۵ درصد از نظر مساحت و ۱۴ درصد به لحاظ تعداد پروژه کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته برای مهندسان بالغ بر سه هزار نفر ساعت آموزش برگزار شده اظهارکرد: اگر مهندسان بدون پروانه ۸ ساعت آموزش دیده باشند برای اعضای پروانه دار ۱۳ ساعت آموزش برگزار شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی با اشاره به ساخت و ساز در روستاهای استان گفت: با توجه به اینکه ساخت و ساز منازل روستایی در فضای باز انجام می‌شود، هدر رفت انرژی در این ساخت و سازها بیشتر است که در این راستا باید ساخت و سازها توسط مهندسان متخصص و دارای صلاحیت انجام شود.

رمضانی درباره استحکام ساخت و ساز در حوزه روستایی بیان کرد: در گذشته تمام منازلی که در روستاها ساخته می‌شد اغلب از خشت خام بوده که درصد ریزش آنها بالا است، بنابراین با توجه به اینکه خراسان شمالی استان پر مخاطره‌ای است ضرورت دارد در ساخت و سازهای جدید تمام قوانین رعایت تا منازل کمتر دچار آسیب شوند.

وی اظهارکرد: تمام ساخت و سازها باید برسی شود که چند درصد از ساختمان‌های جدید با نظارت و تحت فرآیندهای تعریف شده عملیاتی شود.

رئیس نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی درباره برنامه‌های این سازمان برای سال جاری گفت: با توجه به راه اندازی سامانه الکترونیکی باید حذف مکاتبات کاغذی حذف شود چرا که کنترل نقشه‌ها بخش عظیمی از مصرف کاغذ را به خود اختصاص می‌دهد.

رمضانی ادامه داد: حوزه اجرایی ساختمان به عنوان محصول نهایی باید با خلاقیت مهندسان انجام شود چرا که هر اندازه ساخت و سازها به سمت قانونمداری پیش برود حقوق شهروندی در آینده رعایت می‌شود.