باغات شیراز متولی اصلی ندارند

باغات شیراز متولی مشخص ندارند

شیراز _ رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز گفت: متاسفانه باغات شیراز متولی مشخص برای حفظ و مدیریت ندارند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، قاسم مقیمی افزود: هفتاد و یکمین جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست وخدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز به بررسی گزارش شهرداری درباره باغ‌های شهر پرداخت.

عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز گفت: ضابطه‌های حاکم بر باغات جز تخریب و خشک شدن باغ‌ها خدمت دیگری نکرده است.

وی ادامه داد: شهرداری در ۲ سال گذشته چه طرح و برنامه مدونی برای حفظ باغ‌های شیراز و بویژه قصردشت تهیه و اجرا کرده است؟ هنوز متولی اصلی باغ‌ها در شهرداری روشن نیست که آیا سازمان فضای سبز است؟ ستاد باغات است؟ یا حوزه آبادگری باغات قصردشت است.

مقیمی افزود: ضروری است متولیان و مدیران شهرداری با قاطعیت به تملک باغ‌ها روی آورند و به نگهداری و احیا آنها بپردازند چرا که دیگران متولیان تنها از سرسبزی و هوای آن لذت می‌برند و در برابر حفظ آن احساس مسئولیت نمی‌کنند.

وی بازسازی آب انبارها و قنات‌ها را ضروری دانست و ادامه داد: با این اقدام از ذخایر آبی بهتر استفاده می‌شود و باغداران بیشتر از آنها متنفع می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در اداره طراحی شهری شهرداری هیچ طرح و برنامه ملموسی در حوزه باغ‌ها دیده نمی‌شود.

مقیمی برجمع آوری علف‌های هرز در باغ‌ها تاکید کرد و افزود: اگر این علف‌ها جمع آوری نشود در تابستان احتمال آتش سوزی وجود دارد.

به گفته وی با ارائه راهکار برای جمع آوری آب‌های سطحی و ایجاد منبع ذخیره آب علاوه بر کمک به فضای سبز، مشکل کمبود آب را نخواهیم داشت.
تأمین آب بخش تصفیه خانه لوکال قصردشت از پیشنهادات مقیمی در کمیسیون بود.

وی خواستار اعطای مجوز به باغداران برای احداث منبع ذخیره آب شد و افزود: می‌توان از این آب‌ها برای آبیاری باغ‌ها استفاده کرد.

ممیزی باغ‌ها به منظور شناسایی باغ‌های گروه ۱و ۵ و تشکیل تعاونی باغداران از دیگر پیشنهادهای مقیمی بود.