۶ تن انواع مواد مخدر در خراسان جنوبی کشف شد/ رشد کشفیات «شیشه»

۶ تن انواع مواد مخدر در خراسان جنوبی کشف شد/ رشد کشفیات «شیشه»

بیرجند- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی از کشف ۶ تن و ۶۸۴ انواع مخدر در استان از ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: متأسفانه میزان کشف شیشه در سال جاری افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی زندی صبح دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اولویت‌ها و سیاست‌های ستاد مبازره با مواد مخدر در حوزه‌های مختلف با توجه به رویکرد جدید ستاد ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه دو اولویت مستمر و کوتاه مدت در دستور کار ستاد قرار گرفته است، افزود: سنگ بنای اصلی سیاست‌های ستاد در حوزه پیشگیری است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اولویت دوم و کوتاه مدت ستاد جمع‌آوری معتادین متجاهر است، گفت: خوشبختانه استان خراسان جنوبی از وجود معتاد متجاهر مبری است.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های مقابله‌ای به واسطه حمایت‌های همه جانبه دستگاه قضائی در گذشته بیش از ۳۹ تن و ۶۰۶ کیلوگرم انواع مواد در سطح استان کشف شده است.

زندی با اشاره به اینکه عملکرد در حوزه مقابله‌ای سال گذشته نسبت به سال ۹۶ کاهش داشته است، عنوان کرد: در فرودین ماه سال جاری بیش از سه تن و ۹۲۷ کیلوگرم انواع مواد مخدر در سطح استان کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۸ درصد افزایش داشته است.

کشف بیش از شش تن مواد مخدر از ابتدای سال جاری

وی با بیان اینکه متأسفانه میزان کشف شیشه در سال جاری نسبت به سال گذشته شاهد رشد چشمگیری بوده است، اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۸ تا بیست و دوم اردیبهشت ماه سال جاری بیش از شش تن و ۶۸۴ کیلوگرم انواع مواد مخدر در سطح استان کشف شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تعداد ۷۱۸ نفر نیز از ابتدای سال جاری دستگیر و تحویل مراجع قضائی شده‌اند، بیان کرد: در فروردین ماه سال جاری نیز بیش از ۱۰۲ دستگاه وسیله نقلیه موتوری کشف شده که بیش از ۴۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

وی با بیان اینکه آفت اصلی جامعه ما نبودن نشاط اجتماعی و افزایش افسردگی در سطح جامعه است، افزود: در حوزه مقابله پنج مأموریت مهم مقابله با کشت و تولید، ورود و قاچاق، عرضه و توزیع و سامان دهی جمع‌آوری معتادان متجاهر و را دنبال خواهیم کرد.

زندی با اشاره به اینکه خوشبختانه ورود مواد مخدر از مرزهای استان به صورت عمده نداریم، گفت: ۱۰۲ نفر از همکاران انتظامی استان در راستای مبارزه با مواد مخدر به فیض شهادت نائل شده‌اند.

وی با بیان اینکه قاچاقچیان باید بدانند دستگاه‌های مرتبط با مبارزه با مواد مخدر به صورت هدفمند آنها را رصد می‌کنند، عنوان کرد: باید پژوهش‌هایی با هدف کاربردی و خروجی مثبت در دستور کار قرار گیرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید اتاق‌های فکر از نظر کمی و کیفی با سنوات گذشته متفاوت باشد، بیان کرد: امروز یک دستگاه به تنهایی نمی‌تواند با پدیده شوم مواد مخدر مبارزه کنند لذا استفاده از توان و ظرفیت مردم باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته اقدامات بسیار ارزنده‌ای در حوزه درمان انجام شده است، اظهار داشت: طی سال گذشته کسانی که در حوزه نشت و فروش غیر قانونی متادون فعالیت کردند شناسایی و فضا برای آنها بسیار ناامن شده است.

درمان بیش از ۸۰ درصد معتادین توسط مردم

زندی با اشاره به اینکه امروز ۸۶ مرکز درمانی در سطح استان فعالیت می‌کنند، افزود: امروز بیش از ۸۰ درصد درمان افراد معتاد در سطح استان خراسان جنوبی توسط مردم انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه استان خراسان جنوبی رتبه ویژه‌ای در حوزه درمان کودکان معتاد به خود اختصاص داده است، گفت: طی سال گذشته شش پاتوق در سطح استان شناسایی و پلمپ شد لذا در همین راستا طی سال جاری نیز جاری شناسایی و پلمپ اماکنی که محل امنی برای معتادان شده است در دستور کار قرار دارد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۱۴ هزار نفر در سطح استان از مراکز درمانی خدمات ارائه می‌گیرند، عنوان کرد: در مجموع ۲۴۹ نفر زن در سطح استان درمان شدند.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته بیش از ۸۰۰ نفر ماه از خدمات بیمه‌ای استفاده کرده‌اند، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۷۶ سمن فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر در سطح استان فعالیت دارند.

زندی با اشاره به اینکه پنجم تیرماه سال جاری به روز جهانی مبازره با مواد مخدر نامگذاری شده است، افزود: امسال امحای مواد مخدر طی هفته مبارزه با مواد مخدر در سطح استان را نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: خوشبختانه تمام اعتبارات امسال استانی پرداخت خواهد شد.