۷۲ نفر در اثر مصرف مواد مخدر در استان قزوین جان باختند

۷۲ نفر در اثر مصرف مواد مخدر در استان قزوین جان باختند

قزوین- رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: در سال گذشته ۷۲ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر جان باختند که ۷ نفر آنها زن بودند.

به گزارش خبرنگار مهر ، منوچهر مهرام در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با اعتیاد استان قزوین که روز دوشنبه در استانداری برگزار شد اظهار داشت: در استان ۲۰ مرکز خود معرف، یک مرکز ویژه زنان، دو سرپناه، یک مرکز ویژه میان راهی برای بانوان، یک مرکز مشاوره برای مردان داریم که خدمات لازم را ارائه می‌کنند.

وی بیان کرد: ۲۲ هزار و ۴۳۴ نفر معتاد در استان شناسایی شده که ۶۸۸ نفر آنها را بانوان و ۱۹ هزار و ۴۸۸ نفر را مردان تشکیل می‌دهند که در مجموع ۲۰ هزار و ۱۷۶ نفر تخت پوشش خدمات درمانی قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآور شد: در جلسات تشکیل شده ۲۴ دستور جلسه داشتیم که ۴۳ مصوبه صورت گرفت که ۴۰ مصوبه اجرایی شده است.

مهرام افزود: با راه اندازی یک مرکز میان راهی با ظرفیت ۳۰ نفر برای مردان و همکاری مشترک با بیمه سلامت تلاش شده خدمات درمانی برای معتادان صورت گیرد تا بتوانیم آنها را از دام اعتیاد نجات دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین تصریح کرد: برای معتادان زیر ۱۸ سال استان تعدادی تخت در بیمارستان قدس قزوین راه اندازی شده که علیرغم محدودیت‌های مالی شدید خدمات بستری و درمان به صورت رایگان برای این افراد صورت می‌گیرد.

مرگ ۷۲ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر

وی بیان کرد: در سال گذشته ۴۱۷ مورد بازدید از کمپ‌ها و مراکز نگهداری و درمان صورت گرفت و اقدامات لازم انجام شد.

مهرام گفت: در سال گذشته تعداد ۷۲ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در استان جان باختند که ۶۵ نفر مرد و ۷ نفر زن بودند که این تعداد در سال قبل از آن ۶۹ نفر بود.

وی اظهار داشت: در استان قزوین ۱۱ مرکز درمان سو مصرف مواد مخدر داریم که دو مرکز دولتی و ۹ مرکز غیر دولتی است.

مهرام افزود: در خصوص وضعیت اعتیاد در میان دانش آموزان نگرانی‌هایی داریم که امیدواریم با همکاری مشترک آموزش و پرورش و سایر نهادها بتوانیم گزارش دقیقی از این وضعیت داشته باشیم و برای آن برنامه ریزی کنیم.